יפעת שאשא ביטון
יפעת שאשא ביטון צילום: דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה ראשונה החמרת ענישה לצרכני זנות מקטינים.

על פי הצעת החוק שיזמה שרת המשפטים איילת שקד ואליה הוצמדה הצעת חוק דומה של ח"כ יפעת שאשא ביטון, העונש על העבירה יעמוד על חמש שנות מאסר במקום שלוש שנים כיום, והיא תוגדר כפשע.

חוק העונשין בישראל כיום קובע כי צריכת שירותי זנות מקטין היא עבירת עוון שהעונש הקבוע בצידה היא שלוש שנות מאסר. מטרת הצעת החוק היא הגנה על אוכלוסיית הקטינים מפני התדרדרות למעשי זנות וסרסרות וביטוי הסלידה החברתית מהתנהגות זו.

הצעת החוק מחמירה את העונש לחמש שנות מאסר ולעבירה מסוג פשע. הדרישה לשקול את החמרת הענישה בגין עבירה זו עלתה לאחר פרסום המלצות הצוות הבין- משרדי לטיפול בתופעת הזנות שכללו בין היתר את בחינת הצורך בהכבדת הענישה בגין צריכת זנות מקטינים.

שנה לפני כן פורסמו מסקנות ועדת המומחים של האו"ם, העוסקת ביישום האמנה בדבר זכויות הילד, אליה הצטרפה ישראל בשנת 2008. במסגרת מסקנותיה המליצה הועדה שישראל תחמיר את העונש על קבלת שירותי מין מקטין. ההחמרה מתאימה למדרג הענישה הקיים כיום במדינות נוספות בגין עבירות זנות נוספות המבוצעות בקטינים.

החוק גם קובע את אופן גביית עדות של קורבן עבירה שלא בנוכחות הנאשם, במקרים בהם קיים קושי אפשרי להעידו בנוכחות הנאשם. הצעת החוק מכירה ברגישותם ופגיעותם של קורבנות העבירה הצעירים, ומבקשת לאפשר להם להעיד בפני סניגורו של הנאשם בלבד.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "לאוכלוסיית הקטינים ישנם צרכים ייחודיים ורגישויות אליהם עלינו לשים לב. אקפיד להגן על הקטינים מאלו שמבקשים לנצלם ליצריהם המיניים, בין היתר באמצעות החמרת ענישה שתוקיע אותם מהחברה".

ח״כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו״ר הועדה לזכויות הילד, אמרה כי ״תופעת זנות הקטינים היא תופעה מחרידה שהולכת וצוברת ממדים מדאיגים ואף מפחידים. מדובר בתופעה חוצת מגזרים ומחובתנו לנקוט בכל האמצעים על מנת למגר אותה. החמרת הענישה של המשתמשים בשירותי מין מקטינים היא רק צעד אחד בשורת צעדים שאני מקדמת למניעת התופעה״.