רחבעם זאבי הי"ד
רחבעם זאבי הי"ד פלאש 90

מליאת הכנסת תקיים היום (שלישי) ישיבה מיוחדת לזכרו של השר המנוח רחבעם זאבי (גנדי). השנה מלאו 15 שנים להירצחו.

חלק מחברי האופוזיציה הצהירו כי הם מתכוונים להחרים את הדיון. סיעת מרצ היתה הראשונה להודיע על כך ואליה הצטרפו חברי כנסת רבים מסיעות האופוזיציה. גם הרשימה המשותפת, ניצלה את האפשרות - והודיעה כי לא תיטול חלק בישיבה.

הרקע לחרם הוא תחקיר 'עובדה' שפורסם לפני זמן מה - ועלו בו טענות על הטרדות קשות מצידו של המנוח, לכאורה. משפחתו של השר לשעבר פירסמה תגובה חריפה על התחקיר ואף הצהירה כי לא ניתנה לה זכות התגובה בשידור חי.

במרצ לא מסתפקים בהחרמת הדיון - ומתכוונים להעלות מחר הצעת חוק לביטול התקציב הניתן לשימור מורשתו של רחבעם זאבי ז"ל.

בישיבה היום ינאמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ושר החקלאות אורי אריאל. בערוץ 10 דווח כי בכנסת פנו באחרונה לפני המשפחה והבהירו שקיים מצב לנוכחות דלה של ח"כים בישיבה ואף הציעו לבטלה, אך משפחת זאבי סירבה לכך.

הח"כית לשעבר, יעל דיין שהעידה בתחקיר המדובר, אמרה היום כי הישיבות לזכר זאבי ז"ל מיותרות, לדעתה.

"זה עניין של להבין שנעשתה טעות חמורה שצריך לתקן. הטעות היא הפיכת גנדי לסמל חיובי, ממלכתי, לאומי. זו חרפה, וחרפה אפשר למחות. חובה לתקן את הטעות. צריך לזכור את גנדי ולא לעשות לו 'קבורת חמור', אבל מבחינה ממלכתית צריך למחות את הכתם שמבייש את כולנו", טענה דיין בראיון לגלי צה"ל.

היא הוסיפה כי "מי שנהג בכל צורה אפשרית שלא כחוק זה גנדי. נעשתה טעות, לא ידעו דברים בזמנו. מתקנים חוקים חשובים מאלה ולכן אין מניעה לתקן את החוק. זה משהו שלא ראוי שיהיה תחת דגלה וחסותה של המדינה זה לא אתוס, זה משהו שצריך לזכור כתמרור אזהרה".

לדבריה, יו"ר הכנסת עצמו היה צריך להחרים את הדיון. "אמנם זה התפקיד של אדלשטיין, ואם הישיבה מתקיימת חבל מאוד שהוא מופיע. יו"ר האופוזיציה, לעומת זאת, אסור לו בכלל שכף רגלו תדרוך שם. הכנסת צריכה להיות ריקה. לא מהללים דברים שמין הראוי שלא יילמדו ויישכחו. זו תזכורת לדברים איומים ונוראיים. עצם הדמות שלו שבעיני מסמלת פשיזם וגזענות תחת מסווה שאיבדנו גבר גבר".

גם הפגיעה במשפחתו לא מטרידה אותה במיוחד. "חבל שרגשות המשפחה לא התעוררו גם לא בשעתו וגם לא כרגע. חבל שלזכרו ולהנצחתו צועדת משפחה שלמה ואני מקווה שלא מעבר למשפחה".