בני הנוער גילו מטבעות בני 1200 שנים

המטבעות, ששווים במאה ה-8 לספירה היה רב, נושאים כתובות בערבית המציינות אמונה באל אחד, ומזכירים את שמו של הנביא מוחמד.

ערוץ 7 , ל' בתשרי תשע"ז

המטבע שהתגלה בחפירות
המטבע שהתגלה בחפירות
צילום: רשות העתיקות

חניכי המכינה הקדם צבאית "גליל עליון-המדרשה למנהיגות" בכפר הנשיא, לא האמינו למראה עיניהם.

כבר ביום הראשון של החפירות הארכיאולוגיות שאליהן הצטרפו בכפר כמא מצאו תגלית משמעותית. "תוך כדי איסוף אדמה לתוך היעה, קלטתי מטבע נוצץ. כשהבנתי במה מדובר צעקתי, וכולנו התרגשנו", מספרת דור יגב, חניכת מכינת "גליל עליון".

החניכים, כך הסתבר, מצאו מטבע זהב מהתקופה האסלאמית הקדומה, המתוארך לשנים 777-776 לסה"נ, ונושא כתובות בערבית שמציינת אמונה באל אחד ואת שמו של הנביא מוחמד. בנוסף, מצאו מטבעות נוספים מתקופה זו, העשויים כסף.

בשבועות האחרונים מנהלת רשות העתיקות חפירה ארכיאולוגית יחד עם חניכי מכינות קדם-צבאיות, לפני הקמת חניון לכלי רכב כבדים בסמוך לכביש הראשי של כפר כמא.

לדברי עומר זידאן, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "המטבעות נמצאו במבנים מהמאה ה-8-7 לספירה יחד עם שברי כלי חרס, חפצי מתכת ועצמות בעלי חיים. כל אלה, מספרים על חיים פעילים שהתקיימו כאן בתקופה המוסלמית הקדומה. חשיפת המטבעות מעידה, אולי, על תכולת ארנק שהתפזרה כאן בימים הקדומים".

ד"ר רוברט קול, מומחה מטבעות ברשות העתיקות הוסיף כי "ההתרגשות מהממצא היא לא רק של התלמידים, אלא גם של הארכיאולוגים. נדיר למצוא מטבע זהב יחיד בחפירה, כי כמו שהיום לא מוצאים סתם כך שטר של 100 יורו ברחוב, כך אנשים שמרו על הזהב שהיה ברשותם והוא התגלגל לאורך הדורות. כשאנחנו כבר מוצאים מטבעות זהב בחפירה ארכיאולוגית, הם נחשפים לרוב כמטמון שאנשים החביאו בצורה מסודרת. מעניין לדעת שמטבע זהב כזה, בשביל אדם פשוט, היה המון כסף – דינר אחד היה שווה יותר מ-100 קילו של תבואה, וב-4 וחצי דינר, כבר ניתן היה לרכוש בית בכפר".

ילדי בית הספר היסודי 'תינאל' בכפר כמא ביקרו גם הם בחפירה, למדו על הממצאים ואף השתתפו בה לזמן קצר. סילביה אישליין, מורה למולדת והיסטוריה, אמרה כי "זו חוויה לכל החיים. חשוב מאוד שהילדים נחשפים לעבודת הארכיאולוג. הם מסתקרנים ורוצים ללמוד עוד על העבר".

החפירות החדשות, וחפירות נוספות קטנות שנערכו בכפר כמא ב-50 השנים האחרונות, מלמדות על קיום יישובים קדומים במקום כבר בתקופת הברונזה התיכונה (כ-2,000 לשנים לפני הספירה) ובתקופה הרומית והביזנטית.