פלמח זאבי: אילנה דיין - אישה רעה

טקס האזכרה הממלכתי לשר רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד, במלאת חמש-עשרה שנים להירצחו, התקיים בצהריים (שלישי) בהר הרצל בירושלים במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, משפחת זאבי, חברים ומוקירי זכרו של גנדי.

האזכרה מתקיימת על רקע תחקיר תכנית הטלוויזיה "עובדה" שפורסם בחודש אפריל 2016, וכלל טענות על הטרדות מיניות מצד גנדי ועל קשרים עם העולם התחתון. בני משפחתו של זאבי התנגדו לשידור התוכנית ואף הגישו לבית המשפט בקשה (שנדחתה) למניעת שידור התחקיר, בין היתר בטענה כי אין ביכולתו של זאבי המנוח להגיב להאשמות נגדו, ושהטענות בדבר קשר עם עבריינים נבדקו כבר על ידי משטרת ישראל ולא נמצא בהן דבר.

פלמח זאבי, בנו של רחבעם, אמר בפתח דבריו כי "ההצדעה לגנדי מובנת לנוכחים כאן, אך היא אינה מובנת מאליה לאחרים ומתסכלת אותם".

הוא התייחס לתחקיר התכנית "עובדה" ותקף את המגישה, אילנה דיין. "זוהי לא הפעם הראשונה שדיין מנסה להחריב את חייו של אדם. במקרה של סרן ר', אישה רעה, התעסקת עם אדם שיכול להוכיח את חפותו. הפעם, התעמתת עם המת".

ראש הממשלה נתניהו אמר בטקס האזכרה לשר לשעבר רחבעם זאבי כי "יש עננה ויש אדמה. שמענו השנה דברים לא קלים שנקשרו בגנדי. אך לפני הכול צריך לזכור שגנדי איננו פה כדי להשיב למאשימיו".

לדברי נתניהו, "הזכות לשם טוב היא זכות יסודית שמוקנית לחיים, ולא פחות מכך למתים. מעל גנדי בעל כורחו מרחפת כרגע עננה, אבל על האדמה מתבלטת מורשת של עשייה גדולה למען המדינה והיא מחייבת להכיר לו תודה".

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי "בשנה האחרונה פורסמו על רחבעם זאבי דברים קשים. אין בידי המתים לטהר את שמם, ואין הם יכולים למחות על הכתמת כבודם וזכרם. גם אל מול הטענות הקשות שעלו לאחרונה, עלינו לזכור לו את זכויותיו בהגנת המדינה ובבנייתה ובמסירותו לנצח ישראל".

רחבעם זאבי הי"ד
רחבעם זאבי הי"ד צילום ארכיון: פלאש 90

רחבעם זאבי (גנדי) היה אלוף בצה"ל, איש ארץ ישראל השלמה, ייסד ועמד בראש מפלגת מולדת. בשנת 2001 נרצח על ידי שלושה מחבלים בפתח חדרו במלון הייאט (לימים מלון דן ירושלים), על ידי מחבלי החזית העממית כנקמה על חיסול המחבל אבו עלי מוסטפא על ידי ישראל.

בעת הירצחו היה גנדי שר התיירות בממשלת ישראל וחבר כנסת מטעם מפלגת מולדת בסיעת האיחוד הלאומי.