בניו של רחבעם זאביו אומרים "קדיש" באזכרה
בניו של רחבעם זאביו אומרים "קדיש" באזכרה צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

במליאת הכנסת התקיימה הערב (שלישי) ישיבה מיוחדת במלאת 15 שנים לרצח השר רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד, בהשתתפות בני משפחת זאבי.

חברי כנסת רבים החרימו את הישיבה בעקבות תחקיר התכנית "עובדה" מחודש אפריל האחרון שייחס לגנדי הטרדות מיניות ועבירות נוספות שביצע לכאורה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בכנסת כי "הדברים שהוטחו בגנדי הכאיבו לכולנו, ובוודאי לבני המשפחה קודם כל לכם. הם הכאיבו כי הוא לא כאן להגן על שמו. הזכות לשם טוב שמורה לכל אחד - גם לחיים וגם למתים, לכן אנחנו צריכים משנה זהירות, כי מגנדי נבצר למסור את גרסתו על מה שהיה ומה שלא היה''.

לדבריו אין ויכוח על מה שגנדי עשה למען ישראל ברמה הלאומית, הצבאית והמדינית. ''אסור למחוק את זכויותיו, את עשייתו הגדולה למדינת ישראל, כלוחם דור תש"ח. גנדי כבש במו רגליו את שבילי הארץ, באותו הלהט כתב על דרכיה... הוא הבין את רציפות הדורות וכמיהת הדורות לחדש את ריבונותינו, ושאת זה יש לתעד''.

נתניהו המשיך בנאומו, "גנדי פעל באופן אישי ללקט כל ספר, כל מפה, כדי להוכיח בכתובים את הזיקה המיוחדת של עם ישראל לארץ ישראל. ביקרתי פעם בספרייתו, אני בדרך כלל מכיר תעודות, אבל מה שראיתי שם, בסיפרייה של גנדי, שלא היה איש עתיר אמצעים, לא ראיתי אצל אדם פרטי אוסף כזה, עשיר כל-כך, מקיף כל-כך, של תעודות כאלה.

"הוא לא פעל ברמה האישית, אלא ברמה הציבורית והלאומית, כדי לאשש את הקשר הזה, כשעמד בראש מוזיאון הארץ ושינה מיד את שמו למוזיאון ארץ ישראל, במקום שמעיד על הקשר שלנו לארץ".

"יש הרבה מה ללמוד מגנדי"

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, התייחס בנאומו למחלוקת סביב הנצחתו של זאבי בשער הגיא, ואמר כי הנושא מחייב דיון ממשלתי מחודש "שצריך לבוא ממקום של כבוד לכל הצדדים". הרצוג קרא לבני משפחתו של גנדי לפתוח בהידברות עם נציגי לוחמי חטיבת הראל של הפלמ"ח כדי לפתור את המחלוקת.

הרצוג אמר עוד כי "הרצחו היווה שינוי תפיסתי, לא עוד אזרחים לא מעורבים ולא עוד חיילים במדים, הפעם זה היה הדרג המדיני הנבחר. אין לי ספק שהמטרה נבחרה בקפידה ובמחשבה תחילה".

לדברי הרצוג, גנדי ''ייזכר כמי שלחם כל חייו בנחישות ובאומץ, ונפל חלל לטרור. חשוב שנמשיך לזכור ולהזכיר את הפיגוע הנתעב ואת לקחיו".

פלמח זאבי: אילנה דיין - אישה רעה

מוקדם יותר היום התקיים טקס האזכרה הממלכתי לרחבעם זאבי הי"ד, בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. פלמח זאבי, בנו של רחבעם, אמר כי "ההצדעה לגנדי מובנת לנוכחים כאן, אך היא אינה מובנת מאליה לאחרים ומתסכלת אותם".

הוא התייחס לתחקיר התכנית "עובדה" ותקף את המגישה, אילנה דיין. "זוהי לא הפעם הראשונה שדיין מנסה להחריב את חייו של אדם. במקרה של סרן ר', אישה רעה, התעסקת עם אדם שיכול להוכיח את חפותו. הפעם, התעמתת עם המת".