לרסן את אבו-מאזן

המומחה לאסלאם ד"ר אפרים הררה לא מופתע מכך שאנשי מנגנון הביטחון של הרש"פ מבצעים פיגועי טרור ומסביר כיצד לצמצם את הסיכון.

אלירן אהרון , א' בחשון תשע"ז

בתחילת השבוע הגיע איש מנגנוני הביטחון הפלסטיני למחסום פוקוס בכניסה לרמאללה ליד בית אל, ופתח באש לעבר חיילי צה"ל. חייל אחד נפצע באורח בינוני ושניים נפצעו קל.

ד"ר אפרים הררה, מומחה לאסלאם ומחבר הספר "ג'יהאד, הלכה למעשה", אומר בראיון לערוץ 7 כי הוא אינו מופתע שגם אנשי הרשות מבצעים פיגועי טרור נגד יהודים.

"הרשות הפלסטינית מחנכת לשנאה לישראל וליהודים וכאשר מחבל מחוסל על ידי ישראל, אז הם קוראים לו 'שהיד', ואבו מאזן הולך לבקר את המשפחה. הם מקבלים קצבה ומכיוון שזה פרי החינוך לא צריכים להיות מופתעים שלעיתים אנשי מנגנוני הביטחון מבצעים פיגוע כזה. צריך לצפות שזה יקרה עוד".

לדבריו, הדרך להקטין את הסכנה היא למנוע מכך שאנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים יחזיקו בנשק בזמן שהם עומדים מול חיילי צה"ל. "ישראל רואה לנכון לקיים תיאום ביטחוני עם הרש"פ וכנראה שיש לזה דיבידנדים חיוביים, אך יש לזה סיכון גבוה שאחד מהם יקום בבוקר ויחליט לעשות את רצון אללה ולא את רצון הרשות. לכן צריך למנוע את החיכוך ואת הנוכחות של אנשי הרשות מול חיילי צה"ל עם נשק".

"כולם יודעים שאבו מאזן הוא לא אוהב ישראל וכולם יודעים שהוא לא מכיר בישראל כמדינה יהודית, אבל אומרים שזה הרע במיעוטו, אבל את הרע במיעוטו הזה חייבים לרסן כי החיים של החיילים והאזרחים שלנו יקרים''.

הררה מדגיש, ''חייבים לזעוק על זה שהם מלמדים לשנוא. צריך לאסור את החינוך לשנאה, לאסור מהרש"פ לתת לבתי הספר ולרחובות שם של מרצחים, לאסור את הקצבאות למשפחות ולדאוג לזה שהבתים שאנחנו מחריבים אותם, בצדק, לא ייבנו מחדש, שזה יהיה להם יקר ולא כדאי".

לדבריו, על פי האידאולוגיה של האסלאם אחת המטרות היא 'לשחרר' את אדמות 'ארץ האסלאם' כפי שהם רואים את ארץ ישראל מאז המאה השביעית. כדי לפגוע ברצון של המחבלים לצאת לפגע מציע ד"ר הררה להלאים את השטחים של בתי המחבלים, ובכך לגרום לכך שלמעשה של המחבל תהיה תוצאה הפוכה ממה שהוא התכוון.

ד"ר הררה מתייחס גם לסוגיית הפליטים והמהגרים המגיעים ברבבות ובמאות אלפים לאירופה. הוא מבחין בין אלה הנסים מפני מלחמות - בין בסוריה ובעיראק ובין מסודן - לבין אלה הבאים על מנת לשפר את מצבם הכלכלי, "זו תופעה יחסית חדשה אבל היא מאוד מפחידה. הם מגיעים מבוסניה, ממצרים ומאריתראה. אלה אנשים שמגיעים לאירופה ודורשים פתרון. הם מגיעים באלפים ובעשרות אלפים וממשלות השמאל רואות חובה לעזור להם לאותם מהגרים".

לדבריו דווקא משום שממשלות אירופה מטפלות במהגרים ומסייעות להם, הן מגדילות את הבעיה, "ככל שיפתרו את הבעיה היא תגדל, כי המהגרים יעבירו מסר למדינות המוצא שבאירופה ייפתרו להם את הבעיות".

הררה מעריך כי המשך המדיניות של ממשלות השמאל יביאו בסופו של דבר לעליית הימין הקיצוני לשלטון במדינות מרכזיות באירופה, "עלייה של הימין הקיצוני לשלטון היא בעייתית ליהודי אירופה, גם אם אין הכרזות אנטישמיות של האליטה ושל מנהיגי המפלגות האלה, בדרג השני של המפלגות יש הצהרות אנטישמיות. שמענו לאחרונה את מנהיגת הימין הקיצוני בצרפת שאמרה שהיא תאסור חבישת כיפה ליהודים".