הפגנה. ארכיון
הפגנה. ארכיוןצילום: חוננו

צעיר יהודי בן 22 המורחק כבר שנה מיהודה ושומרון ובשבוע שעבר הסתיים צו ההרחקה נגדו, קיבל הודעה מפיקוד המרכז לפיה בכוונת אלוף הפיקוד רוני נומה להוציא צו הרחקה נגדו למשך שלושה חודשים נוספים.

בהודעה נכתבה הרקע להוצאת הצו: ''הנדון יליד 94'... היה מעורב בעבר בפעילות אלימה באיו"ש ומורחק עדכנית מאיו"ש בצו מנהלי. הנדון מוכר כמי שמניע פעילות מחאה ופרובוקציה מול אישי ציבור ומנסה להניע נוספים לפעילות אלימה''.

עוד נכתב כי ''על פי המידע המצוי ברשותנו, חזרתו של הנדון לאיו"ש טומנת בחובה סיכון לביטחון האזור ופוטנציאל לחזרת הנדון לפעילות אלימה''.

בארגון חוננו מספרים כי הצעיר ארגן מספר הפגנות מול ביתו של אלוף פיקוד המרכז וראש השב"כ במחאה על הוצאת צווים מנהליים ומעצר יהודים, אולם מדובר בהפגנות חוקיות שאושרו בידי המשטרה. בארגון מוחים על כך ש"פעילות מחאה ופרובוקציה מול אישי ציבור" היא סיבה להוצאת צו מנהלי.

יש לציין כי צו מנהלי ניתן ללא משפט וללא הצגת ראיות. לאחרונה החלו בפיקוד המרכז להודיע על הכוונה להוציא צווים ולאפשר שימוע למקבלי הצווים, לאור עתירות בנושא שהגיש עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו.

ב"חוננו" מוחים על כך שההודעה על הכוונה למסור את הצו ניתנה לצעיר לאחר שהצו הקודם פקע, וזאת בניגוד להחלטת נשיא בית הדין הצבאי לערעורים שהורה לפיקוד המרכז להודיע על כוונה להאריך צו זמן מה בטרם יפקע הצו הקודם כדי להשלים את הליך השימוע לפני סיום הצו.

ההחלטה הזו ניתנה במקרה דומה בו חזר תושב עדי עד עם משפחתו לביתם ולאחר כשבועיים קיבל צו נוסף. השופט קבע כי צורת התנהלות זו פוגעת בזכויות מקבל הצו.

"מזמן טענו שהצווים המנהליים אינם דמוקרטיים. כעת לפחות הדברים כתובים שחור על גבי לבן וגם פיקוד המרכז מודה כי הסיבה להוצאת צו מנהלי ללא משפט וללא ראיות יכולה להיות הפגנות חוקיות מול אישי ציבור", נמסר מהארגון.