הרב יאיר פרנק
הרב יאיר פרנק צילום: אריה מינקוב

הרב יאיר פרנק רבה של עמונה קורא לכל חברי הכנסת לתמוך בחוק ההסדרה המחודש שיובא לאישורה של הכנסת.

"העיקרון בחוק הזה - נשאר אותו עקרון שאנחנו חוזרים עליו חודשים רבים. יתנו פיצוי כספי למי שיוכיח שהוא רשום באותו טאבו ירדני ישן ועל ידי כך יוסדר היישוב. זה הפתרון הכי הגיוני וצודק. יש איזה הבדל משפטי בין החוק החדש לישן, שכאן לא מדברים על הפקעה של הקרקע אלא על הפקעה של הזכויות בקרקע".

לדבריו, "בנקודת הזמן הזו כל ח"כ הגון כולל מהמרכז הפוליטי צריך לתמוך בחוק. אין כאן בכלל שאלה משפטית מדובר בסוגיה פוליטית מדינית - ואף אחד לא היה מעלה על דעתו להרוס ישוב שלם אחרי עשרים שנה. רק כשמדובר ביהודים שגרים ביהודה ושומרון זה אפשרי. זו החלטה שהממשלה צריכה לקבל, כי זו ההחלטה הדמוקרטית ביותר - בניגוד לאותם אנשים שנכשלו בבחירות ומנסים לקבל החלטות לא דמוקרטיות באמצעים משפטיים".

הרב פרנק קורא ליועץ המשפטי לממשלה לתמוך בחוק. "האמירה הקודמת שלו, שהחוק לא חוקתי הייתה אמירה שגויה. אין חוקה בישראל - לכן חוק לא יכול להיות לא חוקתי. הוא יכול לתקן את זה עכשיו על ידי תמיכה בחוק בנוסח החדש".

רבה של עמונה מזכיר לבנימין נתניהו את ההבטחות לאחר פינוי מגרון. "צריך היום לומר לראש הממשלה, לפני ארבע שנים כשלצערנו היישוב מגרון ושכונת האולפנה נהרסו, התחייבת בפני הציבור לשנות את מדיניות הממשלה. הצהרת שלא יהיו יותר הריסות. אז, עדיין לא היה בג"ץ חלוט על עמונה, במשך שנתיים המדיניות של הממשלה היתה יכולה להשתנות - ורק לאחר מכן התקבל פסק הדין".

הרב פרנק משוכנע שהחוק החדש ימנע את הרס היישוב עמונה. "מי שמאשר את ההרס של עמונה רוצה את ההרס של כל ההתיישבות. הוא רואה אותנו כתושבים זמניים ביו"ש שמופלים לעומת הערבים שנחשבים לתושבים מוגנים. הגיע הזמן שאחרי חמישים שנה נכריז על היהודים כתושבי קבע - שהמעמד שלהם הוא לא פחות מכל תושב אחר בארץ וכמו שבכל מקום היו נותנים פיצוי ומסדירים את היישוב, כך צריך להיות גם כאן. אני חושב שהמערכת הפוליטית מבינה היטב את תפקידה בעת הזאת ומבינה שהגענו לרגע האחרון ואי אפשר יותר להמשיך".

הרב פרנק בכנס החירום של הליכוד ערוץ 7