דפנה מאיר הי"ד
דפנה מאיר הי"ד צילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט הצבאי ביהודה גזר מאסר עולם ופיצויים בסך מיליון ו-750 אלף ש"ח על המחבל שרצח את דפנה מאיר בפיגוע הדקירה ביישוב עתניאל בחודש ינואר 2016.

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירה המקבילה לעבירת רצח בדין הישראלי. בית המשפט הדגיש כי העונש הראוי לנאשם, שביצע את מעשה הרצח באכזריות בלתי רגילה ובדם קר, הוא שלילת חירותו לכל החיים - והמליץ לכל ועדה או גורם מוסמך שידון בעניין בעתיד להימנע משחרורו המוקדם.

המחבל, ששמו אסור לפרסום בשל היותו קטין, נעצר ב-19 בינואר 2015, ותחילה סיפר לחוקריו כי שהה בבית סבתו בעת הפיגוע, אך עזב את המקום עקב מריבה עם אחיו בן ה-11 במהלך משחק כדורגל.

"היא נאבקה בי", הוא סיפר לחוקרי שב"כ. "דקרתי אותה עד שלא הצלחתי להוציא את הסכין מגופה וראיתי שאישה אחרת מתקרבת. אחר כך ברחתי בחזרה לכפר וצפינו בסרט סעודי". כשנשאל מדוע יצא לעשות פיגוע, השיב, "ישראל הורגת צעירים, בנים ובנות. לכן החלטתי לעשות מעשה כמו שעושים שאר בני עמי הצעירים. הבנתי שאם אצא לפיגוע ייתכן שאפגע, אבל יש בי אמונה באל והוא יעזור".

"הבנתי שאם אצא לפיגוע ייתכן שאפגע, אבל יש בי אמונה באל והוא יעזור".

החוקר ביקש מהמחבל לספר על מעשיו ביום הפיגוע. "הייתי בחופש בין שני סמסטרים בבית הספר. התעוררתי בשעה 10:00, אכלתי ארוחת בוקר וצפיתי בטלוויזיה. לאחר מכן הלכתי למסגד", שחזר הנער.

לאחר מכן צפה שוב בטלוויזיה – הפעם בערוצי החדשות הפלסטיניים. "ראיתי איך החיילים הישראלים רוצחים את הפלסטינים החפים מפשע, בייחוד איך שהחיילים ביקשו מצעירה פלסטינית שהייתה לבושה לבוש מסורתי להתפשט. היא סירבה ואז עצרו אותה".

הוא טען כי נפגע מכך משום שדמיין שהדבר יקרה לאחותו. "לא יכולתי לשאת זאת, עוד השפלה ובושה לפלסטינים", אמר. "החלטתי לנקום למען הצעירות שסופגות השפלות מצד החיילים ולרצוח יהודים באמצעות סכין. לקחתי מהמטבח סכין בעלת להב באורך 20 סנטימטרים המשמשת לחיתוך בשר והחלטתי לבצע את הפיגוע בהתנחלות עתניאל כי היא הקרובה ביותר לביתי".

"זוכרים, שרים ומספרים" - דפנה מאיר הי"ד