התירוצים של צרפת לאי תמיכה בישראל

הצרפתים אמנם מיהרו להבהיר כי נמנעו בהצבעה שניתקה את הזיקה בין היהדות להר הבית והכותל - אבל מבהירים: יש לנו בעיה עם "הכיבוש".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ה' בחשון תשע"ז

ישראל וצרפת נחשבות ידידות - אך מסתבר שברגע שהעניין מגיע לפורומים בינלאומיים לצד הקשר החם יש גם ביקורת רבה.

בשבוע שעבר, התקיים דיון בפרלמנט הצרפתי - בו נאם חבר הפרלמנט היהודי מאיר חביב - והוא בחר לפנות לראש הממשלה הצרפתי בעקבות החלטת צרפת להימנע בהצבעת על ירושלים באונסק"ו לפני מספר שבועות.

חביב הזכיר כי רק לפני חודשים אחדים, התנצל ראש הממשלה מנואל ואלס על תמיכתה של צרפת בהחלטה אנטי ישראלית קודמת - והבטיח שהדבר לא יישנה.

הוא אמר לראש הממשלה, "ב-11 למאי השנה, בדיוק במקום הזה, אתה הבעת את צערך לאחר ההצבעה המבישה של צרפת בעד החלטת האונסק"ו שהכחישה כל קשר היסטורי בין העם היהודי לירושלים. נשיא צרפת בעצמו הגיב לנושא במכתב אישי ששלח לי ב-22 ליוני שם הדגיש כי בהצבעה הבאה, הנושא יטופל בתשומת לב מיוחדת. שום דבר לא קרה מאז".

חביב המשיך להבהיר כיצד צרפת לא עשתה דבר למנוע הצבעות אנטי ישראליות. "ב-13 לאוקטובר, בניגוד לגרמניה או אנגליה, צרפת נמנעה מהצבעה בהחלטה שעושה 'איסלמיזציה' לשני אתרים הקדושים ביותר לעם היהודי בירושלים. העובדה כי ארגון אונסק"ו והאו"מ סטו ממטרתם לשרת את השלום לטובת אנטי-ציונות מובהקת, היא מצערת - אבל העובדה שצרפת, אומת הנאורות, נמנעת מול עלבון ל-4,000 שנות היסטוריה יהודית ונוצרי - זה פשוט בושה".

ראש הממשלה הצרפתי, שנכח באולם, החליט לשלוח פקיד לענות לחביב ולא לענות בעצמו.

הרלם ד'זיר, מזכיר במשרד החוץ והפיתוח הבינלאומי, הסביר כי הימנעותה של צרפת נבעה מהתנגדותה ל"כיבוש", כלשונו.

"למרות שיפור הטקסט שהוצג, אנחנו נמנענו. ביקשנו להוציא את המשפטים שלא היו מתקבלים על הדעת - אבל למרות זאת לא יכולנו להצביע בעד. לא דרך הכיבוש נצליח לדאוג לתנאים הנדרשים לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטין וזה כמובן חלק מהטקסט. רק אם נכבד את הסטטוס של העיר ירושלים, עיר קדושה לשלוש דתות, ונדאג לפתרון לשתי מדינות, פתרון שייתן ביטחון, שלום, צדק לפלסטינים, רק אז נביא קצת רוגע באזור", אמר המזכיר הצרפתי.