טראמפ וקלינטון בעימות
טראמפ וקלינטון בעימות צילום: רויטרס

לא מעט דובר בחודשי קמפיין הבחירות לנשיאות ארה"ב על כוחו של הקול היהודי והשפעתו.

בשיחה עם הרב אבי ברמן, מנכ"ל ה-OU ישראל, מי שמצוי בקשר מתמיד ורציף עם קהילות צפון אמריקה ביקשנו לברר עד כמה אכן גדול כוחו של הקול הזה ועד כמה קשובים לו צמד המתמודדים.

בראשית הדברים קובע הרב ברמן כי אכן כוחו של הקול היהודי גדול, עבור המאמינים היודעים שהקב"ה מאזין לקולם של ישראל, ולמי שאינו מהמאמינים ברור שכאשר חמישה מכל עשרה תורמים לקמפייני הבחירות הם יהודים הרי שברור קול זה הוא משמעותי.

"יהודים תורמים יותר מהאחרים, ולכן בין אם מחפשים את ה-2.5 אחוז מהאוכלוסייה הכללית שמצביעה ובין אם את החמישים אחוז של התורמים הקול היהודי מעניין", אומר הרב ברמן ומזכיר כי לא רק בסביבתו של טראמפ נמצאים יהודים, "חיים סבן הוא מהתורמים הדומיננטיים ביותר של קלינטון, יש יהודים רבים שבטלפון אחד משיגים אותה ויוכלים לדבר איתה בכל עת. היא מאוד קשובה לדעות בקהילה היהודית. זה מאוד מעניין אותה", הוא אומר ומזכיר את הקשר בין הילארי וביל לראש מערך הכשרות של ה-OU, "הקשר הזה מבחינתם הוא יותר משמיעת דעתם של היהודים אלא קשר של חברות עוד לפני צ'לסי נולדה ובוודאי לא ידעו שתיתחתן עם יהודי".

עם כל זאת מסכים הרב ברמן לקביעה שנאמרה בחודשים האחרונים ולפיה ההצבעה היא יותר הצבעת מחאה נגד המועמד השני מאשר הצבעה בעד המועמד של המצביע. "אין אנשים שרואים במועמד שלהם כאופטימאלי", הוא קובע. "אף אחד לא שמח לשמוע שמועמד שלו נמצא תחת חקירת ה-FBI או כזה שפולט משפטים לא ראויים. המניע הוא אכזבה".

להערכתו גם אם ניתן לראות התלהבות בעצרות התמיכה של קלינטון או טראמפ, הרי שהתלהבות זו פחותה בקהילות היהודיות, אולי בשל המוסר היהודי שאינו מאפשר "להתלהב" משחיתות או ממשפטים מגעילים, כלשונו. "לאנשים קשה עם זה שהילד שלהם יידע שהצביעו לאדם כזה".

במציאות שכזו ההצבעה נובעת מהחשש שמא המועמד השני יזכה, חשש שקלינטון תהיה קשה למדינת ישראל מכאן, ומכאן חשש שטראמפ יפגע בכלכלה האישית של כל אזרח בארה"ב. אכזבה שכזו מניבה אמוציות כבדות סביב ההצבעה בניגוד למערכות בחירות קודמות כבעימות בין רומני לאובמה או אל גור מול בוש. "יש כאן אנשים שמרגישים שאם המועמד שלהם לא ייבחר תיחרב צפון אמריקה", הוא אומר ומספר על שלט בו מישהו הציב את צילומם של קלינטון וטראמפ והוסיף את הכיתוב 'שתי סיבות לעלות לארץ', אמירה שיש בה יותר מרמז על הלכי הרוחות בקהילות היהודיות. לטעמו כל מי שעלייה לישראל היא אופציה עבורו בעשור או יותר הבאים, תוהה אם תוצאות הבחירות הנוכחיות מקרבות את מועד העלייה.

באשר ליועצותיה של קלינטון ושייוכן הפוליטי האנטי ישראלי, סבור הרב ברמן כי כל מצביע מסביר לעצמו מדוע ליועצות אלו אין השפעה של ממש בהקשר הישראלי ומדוע נכון לו לתמוך בקלינטון למרות הכול.

להערכתו עשרת האחוזים המתנדנדים הם שיכריעו את גורל הבחירות, ובהקשר זה היומיים הקרובים קריטיים, ומשום כך הדריכות הביטחונית הכוללת בארה"ב.

"אי אפשר לדעת מה הולך להיות בבחירות הללו. אני לא חושב שהסקרים מזהים את עמדת האדם ברחוב האמריקאי. אנשים רוצים לנגח את הממשל ומתכוונים להצביע למישהו שלא מגיע מהעולם הפוליטי ורוצים להצביע טראמפ, ויהיו כאלה שלא הצביעו בעבר אבל פתאום הם יבואו להצביע כי הם רואים מישהו שיכול לחולל מהפך. מנגד לקלינטון יש קולות לא צפויים באוניברסיטאות או במקומות דומים. רוב הציבור באמריקה חושב שהילארי תיקח, וההערכה הזו מוציאה את אנשי האמצע להצביע בעד טראמפ".

בסופו של יום, מוסיף הרב ברמן, הכול מתנקז ל-13 המדינות שלא ברור מה קורה איתן, בעוד מרבית המדינות מצביעות באופן גורף וקבוע לאחד המתמודדים.

כשהתבקש להמר על תוצאת הבחירות נזהר הרב ברמן ומזכיר את מערכות ההצבעות השונות שהתרחשו בשנים האחרונות ברחבי העולם, וגם בישראל, והפערים שהתגלו בין תוצאות הסקרים לתוצאות האמת. לדבריו המבט השכלי אומר שקלינטון תנצח, אך הלב מנחש כאן הפתעה.