אומרים בגלוי לכל יהודי העולם: "בואו"

שרת הקליטה והעלייה נערכת לראשיתה של מסורת חדשה בישראל – 'יום העלייה' שיחול מחר. "מתחילים לעזור לעולים עוד לפני שהגיעו לכאן".

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' בחשון תשע"ז

סופה לנדבר
סופה לנדבר
צילום: מרים אלסטר - פלאש 90

מחר, יום שלישי, יערך לראשונה בישראל יום העלייה. האירוע יצוין בטקס מיוחד במעמד ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר, ובו תועלה על נס חשיבותה של העלייה לישראל והפסיפס האנושי שיוצר את מדינת ישראל.

השרה לנדבר מתייחסת ביומן ערוץ 7 למצבה של העלייה כיום, ולהיערכות המדינה לקליטתם של עולים ממדינות שונות כדוגמת צרפת, בלגיה אוקראינה ועוד.

בראשית דבריה מציינת השרה כי כיום עוסק משרדה לא רק בקליטת עלייה אלא גם בעידוד עלייה, ולמעשה מדובר ב"תהליך בשלט רחוק. אנחנו עוזרים לעולה עוד לפני שהוא הגיע לישראל, כשהוא אוסף את החפצים אנחנו עוזרים לו בלימוד עברית, בהכנת מסמכים ובקליטה בארץ".

השר לנדבר מספרת כי מאז נכנסה למשרדה הושם דגש על הרחבת גל העלייה והתוצאה היא עליהה של כעשרת אלפים עולים חדשים לישראל. כשנשאלה אם ניתן לומר היום במפורש ליהודי העולם שמקומם בישראל, או שמא ישראל הרשמית מסתפקת רק בסיוע למבקשים לעלות, משיבה השרה ואומרת כי הדברים נאמרים כיום במפורש ובגלוי. "אנחנו יכולים לומר שאין מקום טוב יותר מישראל עם כל הקשיים".

לזאת היא מוסיפה ומציינת כי במפגשיה עם הקהילות המיועדות לעלייה היא מבהירה כי מעל כל העזרה הממשלתית של ישראל על העולה עצמו לעשות את הצעד הראשון והמשמעותי של קבלת ההחלטה לעזוב מקום מסודר, לעזוב בית ומקום עבודה מסודר ולבנות את העתיד שלו במדינת ישראל. "זה לא פשוט", היא אומרת, בין השאר גם מניסיונה האישי.

"העולה צריך להחליט לעלות, לא בגלל אנטישמיות, טרור או קשיים בגולה, אלא בגלל שהוא רוצה לבנות את העתיד שלו במדינה שלנו. לכן גם העולה צריך לקחת חלק. עשינו רפורמות, אנחנו עוסקים בדברים שעוזרים לו בקליטה בלימוד שפה עברית, במוסדות חינוך, במלגות לסטודנטים, אבל כל עולה צריך לקחת את החלק שהמדינה נותנת ולקחת את עצמו בידיים. כשאני בחו"ל על הבמות עם הסוכנות ועמותות וגורמי עידוד עלייה אני אומרת שנעשה הכול יחד, אבל הם צריכים להיות מוכנים "להזיז את העציץ" ממקום למקום".

עוד התבקשה השרה להתייחס לטענות שעלו עד לא מכבר, בעיקר מקהילות יהודיות בצרפת, ולפיהן היעדר הכרה בתארים ובניסיון מקצועי קודם מונע מהם להשתלב היטב ובמהירות בארץ. "אין לי בלעדיות על קליטת עלייה", משיבה השרה לנדבר ומוסיפה: "כל החברה שותפה. לכן יום העלייה הוא חג של כולנו. אלה דברים שנמצאים מול כל המדינה, ולכן במוסדות בבתי ספר ואוניברסיטאות אנחנו חוגגים את היום הזה".

באשר לטענה עצמה היא אומרת: "לגבי העולים מצרפת – לפני שנה וחצי, יחד עם ראש הממשלה, העברנו החלטת ממשלה להורדת חסמים. אנחנו כבר בשלב יישום ההחלטה וכבר לא בשלב ההחלטה. אנחנו עושים הכול כדי שיעברו את הדרך יותר בקלות. עשינו זאת לקלינאי תקשורת, לרופאי שיניים, למסיימי תואר אקדמי.

"העברנו החלטה מיוחדת לגבי צרפת, בלגיה ואוקראינה שמקבלים הטבות מיוחדות שאחרים לא מקבלים. ההחלטה אושרה שוב עם כניסתי למשרד ואני מתכוונת להרחיב אותה בשנה הבאה למדינות נוספות".

באשר לצפי העלייה בשנה הקרובה, אומרת השרה לנדבר כי הצפי הוא לכ-26-27 אלף עולים, "ואנחנו עושים הכול כדי להגדיל את המספר הזה בלי להמתין לגל טרור או אירוע אחר שיוציא אותם משם. אנחנו ערוכים לקבל אותם, נרחיב תכנית קיימת למציאת פתרונות בתחומים שונים כמו תעסוקה דיור השכלה שפה ויזמות".

צמרת מדרג המדינות מהן מגיע עיקר העולים הוא "רוסיה במקום הראשון, צרפת במקום שני - בירידה, אוקראינה במקום שלישי". לנדבר מספרת כי מספר העולים מארה"ב נותר קבוע ועומד על כשלושת אלפים איש.

על החגיגות הצפויות ב'יום העלייה' מציינת השרה בסיפוק כי האירוע נחגג בבתי ספר ובמוסדות חינוך רבים ברחבי הארץ, ובין השאר קיבלה דיווח על בית הספר של נכדתה ובו יתקיים האירוע ואליו מוזמנים התלמידים לצרף בני משפחה עולים שיבואו ויספרו על קורותיהם.

לנדבר מציינת כי בית הספר המדובר אינו מתאפיין באחוזי משפחות עולים בהכרח והדבר מעיד על כך "שזה חג של כולנו וצריך ללמוד מהעליות על התרומה שלהם למדינת ישראל. הרי כולנו עולים. באלבום של כל משפחה יש תמונות של דור שעלה ארצה ובנה את הארץ".