התפרקות סונית. נשים במצרים
התפרקות סונית. נשים במצריםצילום: עבד רחים קעטיב. פלאש 90

סעודיה הודיעה על הפסקת מכירת הנפט למצרים עד להודעה חדשה. האם להתקוטטות האזורית הזו בין שתי מדינות סוניות יכולה להיות השפעה גם עלינו? בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס המזרחן והמשפטן ד"ר גיא בכור, עורך אתר Gplanet, לסוגיה והשלכותיה.

ד"ר בכור רואה בהתקוטטות הפנים-סונית הוכחה נוספת לכך שהעולם המוסלמי, גם זה שנדמה היה כיציב, הולך ומתפרק ולישראל אין אלא להביט על המתרחש מרחוק ולא לבצע צעדים נמהרים ופזיזים.

"בעוד הציר השיעי די אחיד, מאיראן דרך עיראק דרך בשאר, חיזבאללה והחות'ים בתימן, הציר הסוני התפרק ולא בטוח שהוא נשאר בכלל, כי מה שמפלג אותו היא התמיכה באחים המוסלמים ובזרמים האסלאמיים", מסביר בכור.

''הרי סעודיה מבקשת להתקרב לטורקיה כי טורקיה היא זו שתפגע בכוחות הכורדים והאחרים בסוריה ועיראק, אבל טורקיה וארדואן תומכים באחים המוסלמים, שהם אויביו הגדולים של א-סיסי, אז א-סיסי לא יכול לתמוך בסעודיה, אז הוא עובר לתמוך ברוסיה כי הוא זקוק לבעל ברית שייתן לו הגנה, וכך ראינו איך באו"ם המצרים תומכים בהחלטות רוסיות, דבר שמטריף את הסעודים שהגדירו את ההחלטות המצריות כ"כואבות", והציר הסוני למעשה התפרק".

ד"ר בכור מציין כי ההחלטה על הפסקת מכירת הנפט מסעודיה למצרים אמנם הוכרזה היום, אבל בפועל כבר מזה מספר שבועות שסעודיה אינה מוכרת למצרים נפט ולמעשה בכך היא הופכת את מצרים לבת ערובה שכן אין לה מקורות אנרגיה אחרים. "אזכיר לך שרק לפני כמה חודשים א-סיסי היה אצל הסעודים והם אצלו ודיברו על גשר מסעודיה לסיני ושאר פנטזיות שידעתי שלא יקרה מהם כלום והכול בלוף אחד גדול".

בכור רואה בכל ההתרחשויות הללו הוכחה לטענתו ארוכת השנים ולפיה כל התפיסות הנוגעות לחובת עשיית השלום עם מדינות המזרח התיכון אינן אלא בלוף כלשונו שהרי "המדינות השיעיות מזמן עזבו את הליגה הערבית ונותרו הבלתי רלוונטיות – תימן לבנון ועיראק. מה שנשאר זה מצרים סעודיה וירדן ואולי עוד כמה נסיכויות לא חשובות במפרץ הפרסי.

"המדינות הצפון אפריקאיות מפולגות בינן לבין עצמן, וגם סעודיה עצמה מתפרקת מבפנים כשאיראן נלחמת בה באמצעות החות'ים מתימן וכובשת שטחים בדרום סעודיה. אז מה נשאר מהציר הסוני הזה. מצרים וירדן שכבר שילמנו להן? אז מה רוצים, שנשלם להם שוב על אותה סחורה?".

כשהתבקש לתת "ניצוץ תקווה" לשוחרי השלום בישראל, אותם המבקשים בכל מאודם לראות את ישראל כורכת את עתידה עם מדינות נוספות במזרח התיכון, אומר ד"ר בכור כי "ניצוץ תקווה אחד יש – כשאין למצרים נפט היא תצטרך אותנו יותר מבעבר, וכאן יש סיכוי לעסקאות לוייתן, דווקא בגלל ההתרחקות הסעודית.

''גם הירדנים לא רוצים להתקרב לסעודים ולכן העסקה שלהם הייתה קריטית מבחינתנו, אבל זה המקסימום שאפשר לעשות כעת. וכי אנחנו מפלגים את הציר הסוני? וכי אנחנו יזמנו את מלחמת העולמות הזו בין הסונים והשיעים? הרי הקרבות חסרי התוחלת במוסול יכולים להימשך לנצח.

"אנחנו, כישראל, מסתכלים מהטריבונה ורואים איך העולם הערבי והאיסלאמי ממשיך לפרק את עצמו בקצב מהיר ואתה שואל אם מישהו באמת האמין פעם שאנחנו הבעיה במזרח התיכון... הרי עכשיו אתה מבין כמה הכול היה מומצא, וזה שהדבר לא התפרץ לא אומר שהוא לא היה קיים, וכעת המזרח התיכון בעצמו מעיד עד כמה העניין שלנו שולי ומי שיאמר ההיפך פשוט עושה מעצמו צחוק".