בעת האחרונה, עלו על מסכי הקולנוע שלושה סרטים ישראליים שכל אחד מהם עוסק בזהות המיוחדת של המסורת היהודית.

האחד, לעבור את הקיר, השני אבינו והשלישי "ישמח חתני".

לכאורה שם מטעה. השיר הכל כך מוכר פותח את הסרט בשיר הכל כך מוכר "ישמח חתני" לחתן בר מצווה והשיר הזה גם מסיים את הסרט איך לא? בחתונה.

בין לבין מתרחשים דברים בין כותלי בית הכנסת ומחוצה לו, בשכונת הבוכרים בירושלים (בית הכנסת נקרא מוסיוף) כשבמרכזו קבוצת נשים שיוצאות למאבק לאחד מחדש את הקהילה ולשמר את המסורת שלהן (הן דורשות עזרת נשים כדת וכדין בקומה העליונה כפי שהיה מימים ימימה) אל מול רב כריזמטי שנכנס לחייהם וסוחף אחריו חלק מהגברים ולא מעט נשים.

הסרט, בבימוי אמיל בן שמעון ובכיכובם של אוולין הגואל, יגאל נאור, אורנה בנאי, עינת שרוף, איציק כהן, אביב אלוש, יפית אסולין, שרון אלימלך, אסף בן שמעון, הרצל טובי וחיים זנאתי, השתתף בפסטיבל טורנטו והוא מועמד לחמישה פרסי אופיר.

"ישמח חתני" הוא סרט הקולנוע הראשון של הבימאי והתסריטאי אמיל בן שמעון. את התסריט כתבה התסריטאית שלומית נחמה שגדלה בשכונת הבוכרים בירושלים, בהשראת סיפור משפחתה, שהייתה חלק מקהילה שאינה עוד, לאחר שרוב אנשיה התחרדו.

אהובה עוזרי, פזמונאית ומלחינה כלת פרס אקו"ם, הלחינה את פסקול הסרט בשיתוף פעולה עם שאול בסר ("גט"). זוהי הפעם הראשונה שעוזרי מלחינה פסקול של סרט קולנוע. נקי, מעניין, שונה ועשוי אולי לקומם לא מעט אנשים.

נופי שכונת הבוכרים והווי השכונה הם הדבר החשוב והיפה כאן.