יגאל עמיר
יגאל עמיר צילום: פלאש 90

עורך העיתון החרדי-ליטאי 'יתד נאמן', ישראל פרידמן, טוען כי שורשי המעשה הנתעב של רוצח ראש הממשלה יצחק רבין ז''ל נעוצים בהבנה מסורסת של היהדות, דבר המזכיר את התנהלות הקהילה הרפורמית.

"יגאל עמיר לא היה חבר בשום תנועה רפורמית", כתב פרידמן במאמר שפורסם הבוקר (ג'). "אבל אם הוא תמך לעצמו את יסודות מעשהו במקורות היהדות, זו פשוט רפורמיות. מה היא תנועת הרפורמה? להתאים את 'התורה' למציאות כפי ש'אני מבין אותה'. לכופף את התורה שלא משתנה למה ש'אני חושב שזה נכון'. אם זה לא מסתדר עם הערכים שאני יצרתי, אז צריך למחוק! זה העיקרון הרפורמי, ואם עמיר פעל לדעתו כפי שהוא הבין את היהדות ורצח, זו בדיוק הרפורמיות''.

פרידמן משווה בין התפיסות וטוען כי לכל סטיה מהדרך המקובלת יש מכנה משותף אחד. "אותו עיוות שגורם למשני ההלכה ורומסיה לפרוץ בתערובת לעזרת נשים ולחלל את קדושת הכותל המערבי, אותו היגיון שגורם להם לפרוץ חומות גיור לפי צרכיהם והבנתם, הוא אותו עיוות שפרנס את מהלכיו של יגאל עמיר - אם הסתמך 'על פי התורה' ועיקם אותה לצרכיו. זו אותה רפורמיות.

"כמובן שאי אפשר להשוות בין חומרת המעשים, רפורמה אינה רצח, אבל החוט המחשבתי זהה בעיוותו. אם מזידים בפרשנות התורה שלעולם לא תהא מוחלפת, אתה יודע מאיפה זה מתחיל ולעולם לא תדע היכן זה נגמר! אם לך 'מותר' לסלף ולעוות לצרכיך, אל תבוא בטענות כשמישהו אחר עושה אותו דבר לצרכיו בפרשנות אחרת.

''צדק, בעקרון, יו"ר הקואליציה. זה לא היה רצח פוליטי: זה היה רצח מנימוקים רפורמיסטיים ע"י מי שהישראליות החדירה למוחו שאפשר לנטוש ערכי נצח ולאמץ ערכים זרים ולהציבם 'מעל הכל', ולעקם את התורה לפי צרכיו ופרשנותו האישית, רח"ל", דברי פרידמן במאמר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו