"אם יהודי אמריקה יעלבו - זה בסדר"

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם קורא לראש הממשלה לבטל את מתווה הכותל. "צעד זה ינמיך את הלהבות ויוריד את המחלוקת''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ז' בחשון תשע"ז

יו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) קרא היום (שלישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל את ''מתווה הכותל'' ולחזור לסידורי התפילה שהיו נהוגים עד היום.

לדברי אמסלם, ביטול המתווה ''ינמיך את הלהבות ויוריד את המחלוקת. העלאת הנושא היא הפוטנציאל הנפיץ. ואם יהודים אמריקאים יעלבו, זה בסדר".

נזכיר כי המתווה אושר בממשלה בינואר האחרון, ולפיו "נשות הכותל" לא ידרשו להתפלל ברחבת נשים ותוכשר רחבת תפילה בחלקו הדרומי של הכותל, מצפון לקשת רובינסון ומדרום לשער המוגרבים. ברחבה יתקיימו תפילות מעורבות של גברים ונשים ללא מחיצה.

חברי הכנסת של ועדת הפנים סיירו הבוקר ברחבת הכותל ולאחר מכן חזרו לכנסת, שם דנו בדרישת הרפורמים ליישם את המתווה שגובש. הח"כים חרדים לא השתתפו בסיור בשל העובדה שהוא כלל נציגים מהתנועה הרפורמית בישראל.

במהלך הסיור התפללו חברי הכנסת בכותל ואמרו תהילים. עובדה זו גררה עימות קולני בין חברת הוועדה ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) ליו"ר הוועדה, שטען בפניה כי היא ידעה מראש שיתקיימו תפילות במהלך הסיור והיתה יכולה להיעדר מהסיור אם רצתה.

ח״כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) אמרה בדיון כי ״ההלכה לאורך השנים עברה שינויים, התפתחה עם החיים בזכות חכמת העם היהודי והגיע הזמן שהשינויים והקדמה יגיעו גם לכותל.

"ביהדות תמיד היו אג'נדות, אבל היום אנחנו במצב שיש אג'נדה אחת שמקבלת הגנה בלעדית מהשלטון ולא זו אף זו - לא מכירה באג׳נדות אחרות וביהדותן. הכותל הוא מקום קדוש לכל היהודיות והיהודים וחייב להיות נגיש לכל אחת ואחד להתפלל בו לפי אמונתה".

לדברי מיכאלי, ''מדינת היהודים היא המדינה היחידה בעולם שלא מכירה בעוד סוגים של יהדות. ישראל היא בית לאומי ולא הלכתי של הבית היהודי וככזו היא צריכה להשוות את התנאים לסוגים שונים של יהודים, לא רק האורתודוקסים״.

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) הטיח בחברי הכנסת של מרצ: "אתם הצהרתם שאינכם מאמינים בה' השוכן בציון. אתם באים לכותל רק להילחם נגד הדת ואל תדברו בשם המאמינים".

אייכלר הוסיף כי "כנופיות הקרן הרפורמית אינה מייצגת את יהדות אמריקה. הם הסיקריקים הרפורמים שמסיתים נגד ישראל. זה לא מאבק על הכותל. הם רוצים לאסור את הדת היהודית במרחב הציבורי. זה מה שמייסד הרפורמה אמר - 'היה אדם בצאתך ויהודי באהלך'. בכך קבע שיהודי ואדם זה דברים סותרים.

''הם משתמשים במשטרה ובבג"צ כדי להילחם ביהדות. אני מזהיר את שופטי בג"צ שעל פי החוק אסור להם להתערב במקומות הקדושים. אם הם יתערבו בכותל זו הפרת חוק מצידם", טען אייכלר.