האנדרטה לזכר סא"ל מורנו וחברו תיהרס?

למקים האנדרטה לזכר סא"ל עמנואל מורנו וחברו סגן עזרא אשר ז"ל נודע על כוונת המנהל להרוס את אתר ההנצחה לזכר השניים עד סוף החודש.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בחשון תשע"ז

האנדרטה לזכר סא"ל מורנו וחברו תיהרס?-ערוץ 7
אנדרטת ההנצחה
צילום: חזקי ברוך

בסמוך לישוב אלעזר שבגוש עציון הקים מני גרטלר את אתר ההנצחה בשכונת נתיב האבות לזכרם של שני חבריו שנפלו בפעילויות מבצעיות - סא"ל עמנואל מורנו וסגן עזרא אשר ז"ל. בימים האחרונים נודע לגרטלר על כוונתו של המנהל האזרחי להרוס את אתר ההנצחה שהקים.

בשיחה עם ערוץ 7 מספר גרטלר על כוונת ההרס, הרקע לבנייתו של המקום, התשתית המשפטית הרעועה שהובילה להחלטת ההרס ועל השתיקה המביכה שבה מתקבלת ההחלטה.

בראשית דבריו מספר גרטלר כי ההחלטה על ההרס הצפוי כבר בימים הקרובים במקום התקבלה בהפתעה שהיא למעשה הפתעה שנייה לאחר שהופתע לגלות שגם אתרי הנצחה לחללי צה"ל מועמדים להרס. כעת התברר כי ישנה החלטה טקטית, כהגדרתו, להרוס את האתר עוד קודם להרס הבתים בשכונה.

"השכונה נתיב האבות עלתה ב-2001 על הקרקע. התחלתי מיד לעבד את האדמה מתוך הבנה שיהודי צריך לעבד את הקרקע שבה הוא ישב. בניגוד לאחרים אני לא נבהל ממילה 'מאחז'. אני מעיין בתורה ורואה שהפועל 'א-ח-ז' חזק הרבה יותר מהפועל 'ג-ר-ש' ולמרות זאת אנשים משתמשים במילה מגרש כדי לתאר את הבית שלהם, אבל רש"י אומר על מגרשים שהם שטח שנמצא מחוץ לעיר ולא בונים עליהם", אומר גרטלר ומזכיר כי גם השמאל קידש את המילה מאחז בימי היאחזויות הנח"ל. "התקשורת מחלחלת גם לצד הימני של המפה, וחבל".

ממשיך גרטלר ומספר על קורותיו של אתר ההנצחה שהקים: "במשך השנים הקמתי שם מרפסת תצפית צנועה מעץ שעומדת באוויר לזכרם של שני חברים טובים שלמדו איתי גם בתיכון וגם במכינה עלי. היינו בוגרי מחזור ב'. המרפסת משקיפה מערבה אל דרך האבות המקראית, אל אותה דרך שבה אברהם אבינו צעד לכיוון הר המוריה. הרבה מאוד קבוצות של מטיילים עוברות גם בדרך האבות וגם במרפסת התצפית שבסמוך לה שתי אבני הנצחה המספרות את סיפורם של שני הלוחמים, איפה נפלו ומתי". קבוצות תלמידים וחיילים המבקרים במקום נפגשים עם גרטלר, שומעים על המקום ועל שני הקצינים שנפלו, על סיפור חייהם, אישיותם והנסיבות בהם נפלו.

גרטלר מציין כי לאתר ההנצחה מגיעות בין השאר גם קבוצות של חיילים מכלל המסגרות הצה"ליות, כולל חטמ"רים, קורסים ועוד. אלה מגיעים לצד קבוצות של תלמידי ותלמידות אולפנות, ישיבות, מכינות ובתי ספר חילוניים. "המקום אינו פוליטי. המקום פתוח לכולם כמו כל אנדרטה לזכר חללים שנמצאת בכל מקום בארץ", הוא מדגיש וקובע: "האנדרטה לא צבועה בצבע פוליטי של שמאל וימין, אלא בדמם של החיילים, ולכן ההפתעה הגמורה והתמיהה מה פתאום הורסים כזה דבר".

ממשיך גרטלר ומספר על שיחות טלפון רבות המגיעות אליו ממחנכים, מורים ואנשי חינוך המבקשים לוודא שאכן גזירת ההרס המדוברת מתייחסת לאתר זה בו ביקרו עם תלמידיהם. שיחות קשות נוספות מגיעות ממשפחות הקצינים המונצחים, משפחות מורנו ואשר.

גרטלר מספר על אביו של עזרא ז"ל: "אורי אשר אמר לי שמבחינתו מדובר בהלוויה שנייה. אורי אשר הוא חקלאי צנוע במושב תקומה. כילדים כולנו עבדנו אצלו במשק יחד עם עמנואל. שניהם היו חברים טובים, ואורי אמר לי שהוא ובתיה, אמו של עזרא, המומים מהעניין ושעבורו זה כמו הלוויה שנייה ונילחם על העניין".

תגובה קשה עולה גם ממשפחת מורנו. "אילן מנסה לדבר עם כל גורם אפשרי. חלקם מתחמקים ממנו, חלקם לא עונים וחלקם נותנים תשובות חלקיות. נראה שמבוכה מתחילה להשתלט על הסיפור כי פתאום קולטים שהורסים כאן אנדרטה, אתר הנצחה, עושים כאן משהו בלתי סביר. מהצמד מידתיות ושיטתיות שקיימים בעולם המשפט ניכר שאף אחד מהם לא קיים כאן".

"אני מבין שמשרד הביטחון אפילו לא ידע שמדובר באתר הנצחה, אלא פשוט נתן אישור להרוס ומשם לבג"ץ", אומר גרטלר המעיר כי נכון לאתמול שמע על גמגומים שונים מכיוון אנשי משרד הביטחון ו"גורמים מטעם משפחת מורנו שלחו אותם לעשות שיעורי בית - אם אפילו לא ידעתם שזה אתר הנצחה ולא ביקרתם במקום אז על סמך מה אתם נותנים אישור להרוס אותו?".

על הטיעון המשפטי שאולי יהיו מי שיעלו בפניו, אומר גרטלר: "צריך להגיד את האמת פעם אחת ולתמיד. עלינו למקום בסיוע המנהל האזרחי והממשלה. מי שבנה את הכבישים למאחז היה פואד ז"ל שמגיע מהחלק השמאלי של המפה. לא פגענו ולא לקחנו אדמה של אף אחד".

על קביעותיו אלו מוסיף גרטלר הערה בסוגריים ולפיה לתפיסתו "המונח קרקע פרטית פלשתינית הוא מונח מאוד אמורפי שנוח להשתמש בו כי מישהו טבע אותו, אבל כאן אין תובעים אמיתיים על הקרקע. מדובר בשטות מוחלטת. זו לא קרקע שחוזרת למישהו. אין מולה תובעים, וזה נכון שבעתיים לגבי הבתים. גם כאן אין שום סבירות. הרי אין חקלאי ערבי שטוען שזה שלו ורוצה לעבוד את האדמה. הבתים נבנו בתיאום מלא ועכשיו פתאום מוצאים כאן או שם מטר חרוש משנות החמישים. זו הרי שטות מוחלטת. זה ברור לכל בר דעת, אבל ממשיכים לנופף בטענות משפטיות כאילו הן אמיתיות".

"הייתי מצפה שבית המשפט ירד אל העם ויבחן את הסוגיה לעומק ויפסוק פה דין שהוא משפט אמת ולא משפט שנועד לצבור נקודות במקומות כאלה או אחרים", אומר גרטלר ומספר כי טענותיו אינן מופנות למנהל האזרחי שבסופו של יום מקבל הנחיות לביצוע מהדרגים שמעליו, ומשום כך האצבע מופנית למשרד הביטחון שממנו היה מצפה לשלוח את אנשיו לראות את המקום, ידבר אתו ויבין במה מדובר.

"ראיתי את המדידות שאינן מדויקות בלשון המעטה. לא יתכן שיטענו שהיו כאן עיבודים מפוארים ובנינו מרפסת תצפית. המרפסת הזו אינה בית קבע. היא לא בית. היא תלויה באוויר והיא לא שייכת לאף אחד. היא אתר הנצחה. כמשרד הביטחון הייתי בודק את עצמי שוב, פונה לבית המשפט ואומר שטעינו ונא לתקן וממשיך הלאה. מותר גם להיות ישרים ואמיתיים".

בנתיב האבות מעירים כי בכוונתם לקרוא להמוני תומכי ההתיישבות לפעול בכל דרך על מנת להביע את מחאתם נגד ההרס המתוכנן.

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה כי "בעקבות עתירה שבה נדרשה המדינה לפנות את כלל המבנים במאחז ”נתיב האבות”, ניתן פסק דין לפיו יש לפנות חלקי מבנים שאינם באדמות מדינה, ובכללם פרגולה ואנדרטה. ככל שלא יפונו מבנים אלו עצמאית חלה חובה על הרשויות לפנותם בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו בפסק הדין".

מרפסת ההנצחה
צילום: חזקי ברוך