האוניברסיטה העברית. ארכיון
האוניברסיטה העברית. ארכיון פלאש 90

עו"ד דורון ניר צבי שיגר השבוע פניה ליו"ר הועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' יפה זילברשץ.

במכתבו, שהגיע לידי ערוץ 7, מתייחס עו"ד ניר צבי למיזם 'שותפות אקדמיה קהילה' ולפעילות 'מרכז מינרבה' באוניברסיטה העברית, ובעיקר לתקצוב הפעילות הות"ת באמצעות 'מרכז תחום תקצוב חברה קהילה ומכינות'.

ניר צבי מציין במכתב כי פרויקט 'שותפות אקדמיה קהילה' שבאוניברסיטה העברית פועל במשותף עם ארגונים רדיקאליים בעלי אוריינטציה פוליטית מובהקת, מצד אחד בלבד של המפה הפוליטית, כדוגמת: ארגון בצלם; ארגון גישה; הוועד הישראלי נגד הריסת בתים; הוועד הציבורי נגד עינויים; ארגון זוכרות; ארגון בת שלום; ארגון יש דין; ארגון מוסאווה; מחסום ווטש; המוקד להגנת הפרט; מוקד סיוע לעובדים זרים; ארגון עדאלה; הקשת הדמוקרטית המזרחית; רבנים למען זכויות אדם; רופאים לזכויות אדם; וארגון שתי"ל.

הוא מוסיף כי גם 'מרכז מינרבה' הפועל באוניברסיטה העברית פועל במסגרת תכנית 'עמיתי זכויות אדם' עם ארגונים דומים, כדוגמת: ארגון בצלם; המוקד להגנת הפרט; הועד הציבורי נגד עינויים, וארגונים נוספים בעלי אוריינטציה פוליטית מובהקת מצד אחד בלבד של המפה הפוליטית.

"בתוך עמנו אנו יושבים, וברי לכולנו שרשימת הארגונים שנזכרה מייצגת שותפות עם קהילות מסוימות בלבד מכלל המגוון הקיים בחברה הישראלית", נאמר במכתב.

"מצב דברים זה, בו מתקצבת הות"ת פעילות פוליטית קיצונית תוך נתינת מונופול מוחלט לצד אחד של המתרס, איננו מתקבל על הדעת, וברי כי פעילות שכזו הגובלת בגזענות אינה ראויה לתיקצוב הות"ת מכספי הציבור", מדגיש ניר צבי.

בסיום המכתב מבקש עו"ד ניר צבי, "להורות על הפסקת תקצוב תכניות אלו על ידי הות"ת, עד להפסקת פעילות פוליטית במסגרתן במסווה של התמחות אקדמית".

תגובת הות"ת טרם התקבלה עד מועד פרסום הידיעה. לכשתתקבל נפרסמה מיידית.

מארגון לביא שיזם את הפניה נמסר: "לא יתכן שכספי הציבור יממנו פעילות בארגונים פוליטיים קיצוניים ושנויים במחלוקת במסווה של התמחות אקדמית, אנו קוראים ליו"ר הות"ת הפרופ' יפה זילברשץ לעצור לאלתר את העברת הכספים לתכניות אלו, ולהורות על בחינת התנהלותם של מנהלי התכניות".

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), יו"ר הוועדה לצדק חלוקתי בכנסת, מסר בתגובה לחשיפה בערוץ 7, "אי אפשר להשלים עם מצב זה שבו כספי הציבור מסבסדים פעילות פוליטית של ארגונים קיצוניים ורדיקליים. הממצאים אכן מטרידים. אפעל לכך שהות"ת תחלק את כספי הציבור באופן הוגן ובהתאם למטרות המתאימות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו