מעלה אדומים תחילה

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת מובילים בימים אלה קמפיין נרחב לקראת חקיקת חוק שיחיל את הריבונות הישראלית במעלה אדומים

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט' בחשון תשע"ז

מעלה אדומים תחילה             -ערוץ 7
"מעלה אדומים זה קונצנזוס". שיירת הקמפיין בדרכה ממעלה אדומים לקריית הממשלה, בשבוע שעבר
צילום: הלל מאיר

שדולת ארץ ישראל בכנסת מתכננת להוביל במושב הנוכחי של הכנסת מהלך לחקיקת 'חוק מעלה אדומים' שיביא להחלת הריבונות הישראלית בעיר.

השלב הראשון הוא יצירת דעת קהל אוהדת. מדובר באחד ממסעות ההסברה הגדולים והמשמעותיים של המחנה הלאומי לאחרונה. תחת הכותרת "ממשיכים בדרכם" נפתח בימים האחרונים קמפיין שאליו גויסו דמויותיהם של ראשי הממשלות שכיהנו בישראל מאז הקמת העיר מעלה אדומים, והמשותף לכולם הוא המחויבות למעלה אדומים.

הדמות המובילה שפתחה את הקמפיין היא של הנשיא וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס ז"ל, שקידם את הקמת העיר והצהיר בזמנו כי פיתוח מעלה אדומים יבטיח את ביצור ירושלים. לצדו תופיע גם דמותו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ז"ל שהתחייב: "מעלה אדומים תיבנה כחלק ממדינת ישראל לנצח נצחים". בהמשך הקמפיין ייחשפו דמויות מנהיגותיות נוספות, משמאל ומימין, שהשמיעו הצהרות והתחייבויות חד משמעיות להיותה של העיר מעלה אדומים חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל.

ח"כ בצלאל סמוטריץ', יו"ר שדולת ארץ ישראל בכנסת, מסביר מדוע דווקא עכשיו מתחיל קמפיין כזה. "יש תחושה שבציבור יש התפכחות מהתוכניות המדיניות של השמאל, שמבוססות על חלוקת הארץ ומדינה פלשתינית. יש הבנה שכדי לשנות הימין צריך לשים משהו אחר על השולחן. במשך הרבה מאוד שנים אנחנו נלחמים במדינה פלשתינית, אבל לא הצענו הצעה אלטרנטיבית".

מה מיוחד דווקא בעיתוי הנוכחי?

"אנחנו מרגישים במבוי סתום, והיינו אמורים לנצל את המשבר הגדול שהשמאל נמצא בו ולהבליח עם רעיון שלנו. זה לא היה קיים עד כה ולכן אנחנו יוצאים עם היוזמה הזאת. סיבה נוספת היא הבחירות בארצות הברית והחשש שאחריהן הנשיא אובמה, שלא יהיה מחויב לשום דבר, יעשה צעד חד צדדי. לנו ברור שאם יהיה צעד כזה, מדינת ישראל חייבת להכין תגובה משמעותית – וזו התגובה שלנו".

אז למה לא להציע מהלך גדול יותר?

"אם נלך עכשיו על ריבונות בכל שטחי C – אף אחד לא יתווכח איתנו, כי זה לא נראה ריאלי. מעלה אדומים זה כאן ועכשיו, זה נראה ריאלי. אנחנו רוצים להפוך את זה לשיח משמעותי שרבים ומתווכחים עליו. כשאתה מתייחס לזה כחזון אחרית הימים, אף אחד לא מתווכח איתך כי זה רחוק. כעת זה יהפוך למשהו מוחשי, קיים, שהשמאל יחשוב שהוא באמת אפשרי, ויבינו שלימין יש חלופה".

המהלך במעלה אדומים הוא רק יריית פתיחה. ח"כ יואב קיש, גם הוא יו"ר השדולה למען ארץ ישראל בכנסת, מסביר כי "זה צעד ראשון מבחינתנו. כרגע מדובר במהלך הכי מתבקש – מאז רמת הגולן לא היה מהלך של החלת ריבונות, ואנחנו חושבים שזה הזמן לנוע קדימה".

"רוב בליכוד תומך בהצעה"

אחת השאלות המרכזיות היא מה יעשה ראש הממשלה עם הצעת החוק. ח"כ קיש, שנחשב למקורב לנתניהו, מסביר: "הרוב המכריע של מפלגת הליכוד עומד מאחורי ההצעה הזאת, ואני בטוח שראש הממשלה תומך בה. השאלה היא מה ההשלכות המדיניות של מהלך כזה. זו הסיבה שראש הממשלה נוקט במשנה זהירות וזה יהיה הקושי בלהעביר את ההחלטה שלנו".

זאת אומרת שההצעה לא תועלה בקרוב לדיון?

"אנחנו במציאות מורכבת. יש לנו מצד אחד מאבק נגד פינוי עמונה ומאבק להשלים את ההסדרה בהתיישבות. יש נשיא חדש בארצות הברית ויש חודשיים מאוד רגישים של אובמה בשלטון. אני מניח שלא יהיה קל בתקופה הקרובה ללכת למהלך כזה. אנחנו כן ננסה לקדם אותו, אבל לא נביא אותו להצבעות".

ח"כ סמוטריץ' דווקא סבור שהחודשיים האלה הם מועד משמעותי ביותר מבחינת ההצעה לגבי מעלה אדומים. "אנחנו מצפים שמינימום התגובה של ראש הממשלה לצעד חד צדדי של אובמה – יהיה החלת החוק במעלה אדומים. זו אופציית מדף שתהיה תשובה הולמת ואולי גם תגרום להבנה שאסור לעשות צעד חד צדדי, כי צעד כזה יוביל למשהו חד צדדי מצִדנו".

עם זאת, גם הוא מבין שהסכמתו של נתניהו קריטית. "אי אפשר יהיה להעביר את זה מהיום הראשון מעל ראש הממשלה. מצד שני, נתניהו לא יכול להרשות לעצמו להיות פחות ימני מאיתנו. הוא יצטרך להחליט אם הוא בצד שלנו או בצד השני, והוא יודע שלכל דבר כזה יש השלכות פוליטיות".

ומה לגבי האופוזיציה? יש סיכוי לתמיכה בהצעה כזו גם מצִדה?

"באירוע שבו השקנו את הקמפיין היו גם מיקי לוי, איתן ברושי ואלעזר שטרן. זה מורכב מבחינתם. כשזה יבוא להצבעה במליאה הם יהיו בדילמה ציבורית קשה מאוד. מעלה אדומים היא קונצנזוס ומי שיצא נגדה, יצא נגד הקונצנזוס ויסומן כשמאל".

ח"כ קיש: "המטרה היא לגבש קואליציה רחבה, כולל מפלגות מרכז ושמאל. ההתנגדות היחידה שיש במפלגות השמאל-מרכז היא שלא נכון ללכת למהלך חד צדדי והן חושבות שנכון לעשות זאת רק במסגרת הסדר כולל. אנחנו מאמינים שנכון לפעול חד צדדית כדי לקדם את האינטרסים של מדינת ישראל".

מה המשמעות בשטח של מהלך החלת ריבונות? חשוב לציין כי במעלה אדומים, בה מתגוררים כ‑41 אלף תושבים, מתנהלים עדיין החיים תחת חוקים וצווים צבאיים בסוגיות רבות. "הצבא אמון על ביטחון ושמירה על גבולות המדינה, ואינו ערוך כנדרש לטיפול בנושאים עירונים מוניציפליים ולבעיות היומיום של עשרות אלפי תושבי העיר", מסביר לנו השבוע גורם בעירייה.

לדבריו, המהלך יאפשר הקלות משמעותיות בענייני עבודה מול משרדי הממשלה בכל הליכי התכנון והבנייה – צורך דחוף במעלה אדומים. ישנו גם פיקוח של גופים ממשלתיים נוספים, שלא קיים תחת החוק הצבאי. במצב כזה, העירייה גם תהיה כפופה למשרד הפנים באופן ישיר ולא דרך הפקידות צבאית. כמובן שכל חוק שיחוקק יחול באופן אוטומטי על העיר, בניגוד למתרחש היום. השלכות נוספות הן שהמשטרה הפועלת בעיר לא תהיה כפופה לצבא.