משרד החינוך: נגד ממתקים בבתי הספר

נערכים לאכיפת ההוראות החדשות נגד ממתקים בבתי הספר

עפרה לקס , ט' בחשון תשע"ז

משרד החינוך: נגד ממתקים בבתי הספר-ערוץ 7
אוכלים ממתקים בגן
צילום: עמיר

אם הילד שלך בגן עדיין מקבל ממתקים ללא הגבלה בימי הולדת, או שהבת שלומדת בבית הספר עדיין יכולה לרכוש בו פחית קולה, מוסדות החינוך שבהם לומדים ילדיכם עוברים על הוראות משרד החינוך.

מצד שני, הם לא לבד. חודשיים אחרי תחילת השנה, חוזר מנכ"ל ל"הזנה וחינוך לתזונה נכונה במערכת החינוך" עדיין מיושם באופן חלקי ביותר.

החוזר, שמתייחס לכל הגילים, מגן ועד סוף התיכון, מפרט בשישים עמודיו הוראות מדוקדקות באשר למזון שיש לתת לילדים במפעלי ההזנה, בכריכים בגן, בימי הולדת ועוד. החוזר אוסר באופן גורף על מכירת ג'אנק פוד בקיוסקים ובמכונות מזון, ועל חלוקת ממתקים בלי הקשר מסוים ובכמות בלתי מוגבלת במוסדות הלימוד.

ההוראות החדשות שנכנסו לתוקף בתחילת השנה התקבלו על ידי קהל המורים וההורים ברגשות מעורבים. יש כאלה שחיכו לו בכיליון עיניים, אחרים לא מצליחים להבין איך הפכו את אמא או אבא של שבת - פינת הפינוק השבועית, לזמן שבו הילדים מחלקים חלה ומיץ ענבים או פרסים בשקל. כך או כך, במוסדות רבים לא עומדים בהוראות וביעדים שהציב משרד החינוך. תיכונים רבים מפעילים קיוסקים, לפעמים על ידי תלמידי השמינית, גננות ממשיכות בנהלי יום הולדת וחלוקת ממתקים ביום שישי כבעבר, וגם תלמידי יסודי לא מעטים ממשיכים לקבל סוכריות כפרס לתשובה נכונה.

עירית ליבנה, האחראית על תחום הבריאות ומי שעמלה רבות על החוזר, מסבירה שהוא לא הגיע משום מקום. החוזר הוא חלק מתהליך של חינוך לבריאות, שמשרד החינוך סימן לו כמטרה לפני עשור. "הנתונים של מדינת ישראל הם שכל ילד שלישי עד כיתה ו' סובל מעודף משקל, שזה גורר את כל החוליים שהיו פעם לסבתות. התופעה, ברובה, מתרחשת בגלל תזונה לקויה: עודף ממתקים, שומן רווי, חוסר כבוד לאופן שבו אוכלים ועוד". המהלך מתקיים במסגרת פרויקט לאומי לקידום הבריאות, שאליו מגויסים משרדי הבריאות, החינוך והספורט.

במעגל תלמידים-מורים-הורים, אומרת ליבנה, האגוז הקשה לפיצוח הם דווקא האחרונים. "עם הילדים אנחנו מסתדרים. איך מגייסים את ההורים לעניין, זו שאלת מיליון הדולר. הם מרגישים שהממתקים הם נחמה ופיצוי, אבל בעצם הם פוגעים בילדים. למכור בקיוסקים של העל-יסודי פיתה עם צ'יפס ומשקה מוגז ממותק זה עונש, לא פחות".

ליבנה לא מסכימה עם הקולות שטוענים שהמשרד הלך רחוק מדי עם האיסורים. "לא הכול אסור. אנחנו אומרים כן לממתקים במידה. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם התזונאית של משרד הבריאות, והיא קבעה מה מומלץ והיכן ניצבים הקווים האדומים".

חוזר המנכ"ל נכתב בשיתוף עם גורמים רבים ותוך פתיחת שולחנות עגולים עם כל הנוגעים בדבר, כולל הרשויות המקומיות ובעלי הקיוסקים. המטרה, אומרת ליבנה, היא לגייס את כולם בטוב ולזכות לשיתוף פעולה מכל מי ששותף בהזנת הילדים, למענם. ואולם, לחוזר יש גם תוקף חוקי, והיא לא מתכוונת לוותר על אכיפתו. ליבנה מזמינה את מי שרואה חריגה מהוראות החוזר, לדווח על כך למפקח על המוסד או למנהל המחוז. "אנחנו קוראים להורים להציף את זה, רק כך נצליח לעזור לבתי הספר ולגנים לעמוד בכללים".

הדברים, היא מבטיחה, לא יישארו ברמת חוזר המנכ"ל. בימים אלה מתוקנות תקנות ל'חוק לפיקוח על איכות המזון ותזונה נכונה במוסדות החינוך' כדי לאכוף את הדברים ביתר קלות ולתת להם משנה תוקף.