נגד כל התחזיות

דונלד טראמפ נבחר ברוב מכריע לנשיא ארצות הברית

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט' בחשון תשע"ז

נגד כל התחזיות        -ערוץ 7
"אנשים חששו להזדהות איתו בגלוי, אבל תמכו בו מאחורי הפרגוד". טראמפ וסגנו פנס
צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

דונלד טראמפ, מועמד המפלגה הרפובליקנית, הוא הנשיא הנבחר של ארצות הברית, כך התברר סופית אתמול (רביעי), קצת אחרי השעה תשע בבוקר, שעון ישראל.

טראמפ חצה את רף 270 האלקטורים המעניקים לו את הכהונה בבית הלבן, ומיהר למטה הבחירות שלו לשאת את נאום הניצחון.

''קיבלתי שיחה משרת החוץ לשעבר קלינטון", סיפר טראמפ לתומכיו, "היא בירכה אותנו על הניצחון. בירכתי אותה ואת משפחתה על הקמפיין הקשה. היא נאבקה קשה. הילארי עבדה במשך תקופה ארוכה מאוד וקשה מאוד, ואנחנו חייבים לה תודה על שירותה למדינה".

"כעת אמריקה צריכה לאחות את פצעי הפילוג", הוסיף טראמפ. "לכל הדמוקרטים והרפובליקנים ברחבי המדינה – הגיע הזמן להתאחד כעם אחד. אני מתחייב בפני כל אזרחינו שאהיה הנשיא של כולם. זה חשוב לי. אמריקנים מכל הגזעים, הדתות, הרקע, שרוצים שהממשלה תשרת את האזרחים – וכך היא תעשה".

בהמשך הנאום הציג המנצח כמה מהתוכניות שנמצאות על סדר יומו, תוך שהוא ממשיך בפיזור הבטחות: "ניתן עבודה למיליונים מאנשינו, נדאג לוותיקי הצבא, הזמן שהעברתי איתם בקמפיין היה משעותיי היפות ביותר. נפתח בפרויקט לצמיחה לאומית ונחדש את החלום האמריקני. נסתדר עם כל המדינות שמוכנות להסתדר איתנו. אף חלום אינו גדול מדי. שום דבר שאנחנו רוצים לעתיד שלנו אינו מחוץ לטווח ההשגה. אמריקה לא תתפשר על דבר מלבד הטוב ביותר. נחלום שוב על דברים יפים ומוצלחים בשביל מדינתנו. אנחנו נחפש מכנה משותף, לא עוינות".

הניצחון של טראמפ הפתיע את כל הסוקרים והפרשנים בארצות הברית וגם במדינות רבות בעולם, אשר לאורך כל יום הבחירות העריכו כי סיכוייה של יריבתו, הילארי קלינטון, גבוהים הרבה יותר. לטענת הפרשנים, העובדה שקלינטון זכתה לקולות רבים בהצבעה המוקדמת, אמורה הייתה לסייע לה לנצח במרוץ. אולם תחזיות הסוקרים והפרשנים התבדו, ובשלב מוקדם יחסית של הלילה בארצות הברית והבוקר בישראל התברר שהכף נוטה באופן מכריע לכיוונו של טראמפ. התברר כי מרבית המדינות המתנדנדות, אלו שתוצאות ההצבעה בהן קריטיות לניצחונם של המועמדים, נפלו כפרי בשל לידיו של טראמפ.

מנהיגים מכל רחבי העולם פרסמו זמן קצר לאחר פרסום התוצאות ברכות לנשיא הנבחר של ארצות הברית. הבולט מבין המנהיגים ששיגרו ברכות לטראמפ הוא נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בין היתר בעקבות העובדה שמערכת היחסים החמה בין השניים עמדה במוקד מערכת הבחירות. במברק ששיגר פוטין לטראמפ הוא כתב בין היתר: "מקווה לעבוד יחד בסוגיות בינלאומיות".

בין המנהיגים שבירכו את טראמפ היה גם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו: "אני מברך את הנשיא הנבחר של ארצות הברית דונלד טראמפ. הנשיא הנבחר טראמפ הוא ידיד אמת של מדינת ישראל. נפעל יחד כדי לקדם את הביטחון, היציבות והשלום באזורנו. הקשר האיתן בין ארצות הברית לישראל מבוסס על ערכים משותפים, אינטרסים משותפים וגורל משותף. אני בטוח שהנשיא הנבחר טראמפ ואני נמשיך לחזק את הברית הייחודית בין ישראל וארצות הברית ונביאה לגבהים חדשים", הוסיף נתניהו.

הרב שלמה ריסקין, רב המועצה המקומית אפרת ובעברו מנהיג בולט ביהדות האורתודוקסית בארצות הברית, הסביר בשיחה עם בני טוקר בערוץ 7 את ניצחונו של טראמפ: "זה ניצחון של האמריקאי הפשוט, של העמך באמריקה, וגם ניצחון לעם ישראל באשר הוא. גם ליהודים באמריקה וגם ליהודים בארץ. האמריקאי הפשוט לא אוהב צביעות והוא מאוד בעד שוויון ודמוקרטיה, שכל אחד שווה לחברו. הקלינטונים הם ההפך המוחלט לזה, הייתה שם הרבה השחתה וכוח, באמצעות כספים רבים שאין ליהודי או לאמריקאי הפשוט. טראמפ דיבר על כל זה בגלוי".

הרב ריסקין ציין כי רבים חששו להזדהות בגלוי עם טראמפ, אך תמכו בו בלבם ומאחורי הפרגוד, וזו הסיבה לפער בין ההערכות לתוצאות. "בגלל שטראמפ קצת מחוספס וגס, אנשים לא רצו להגיד בפומבי או בטלפון שהם מצביעים לו, אבל הם האמינו במסר שלו. אנשים האמינו לו שהוא מדבר אמת. בגלל הדמוניזציה הרבה שנעשתה לו, הרבה אמריקאים ובמיוחד יהודים באמריקה הצביעו לטראמפ ורצו טראמפ, אבל לא רצו לפרסם את זה".