חתימת ההסכם. היום
חתימת ההסכם. היום צילום: דוברות

אחרי חודשים רבים של פגישות ומגעים חתמו היום (חמישי) שר החקלאות אורי אריאל ומקבילו הרוסי סרגיי לוין, על הסכם ארוך טווח (מפת דרכים) בתחום החקלאות.

ההסכם נפרש לאורך השנים 2016-2017 ומתמקד בתחומי משק החלב ובדגש על הקמת רפתות ברוסיה על בסיס ידע וטכנולוגיה ישראלים.

התכנון הוא של פיתוח משק החלב הרוסי, לרבות יישום פרויקט פיילוט שיתופי באמצעות טכנולוגיות ישראליות שהן מהמתקדמות בעולם.

בנוסף ישראל ורוסיה ישתפו פעולה בתחום ההשקיה והמים ובדגש על טכנולוגיות של טפטוף וכן אחסון ושימור של התוצרת החקלאית. לפי ההסכם ישראל תקים ברוסיה מרכז סיטוני וקמעוני שבאמצעותו תיישם את הידע הישראלי. ההערכה התקציבית של ההסכם עומדת על מיליארדי שקלים.

במקביל, סוכם על שיתוף פעולה מקצועי בין האוניברסיטה הממלכתית של משרד החקלאות הרוסי ומכון וולקני הישראלי. על פי ההסכם מכון וולקני והאוניברסיטה האגררית יחליפו ידע מקצועי על בסיס קבוע על מנת לתמוך בפרויקט ייצור החלב הרוסי, ואף יקיימו פרויקטים משותפים.

ההסכם נחתם במסגרת מימוש הצהרת הכוונות המשותפת למשרדי החקלאות של רוסיה וישראל ובהמשך לפגישת ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא פוטין בחודש יוני האחרון.

לדברי שר החקלאות אורי אריאל: "אחרי חודשים ארוכים של מגעים ומפגשים, הגענו להסכם שהוא אבן דרך ביחסים בין שתי המדינות בתחום החקלאות ומשדרג את היחסים הכלכליים של ישראל עם רוסיה".

"החקלאות הישראלית היא מהמובילות והמתקדמות בעולם ואנחנו פועלים למנף זאת הן מבחינה כלכלית והן מבחינה מדינית. המצוינות הישראלית בטכנולוגיות המים, שימור המזון ובמשק החלב ידועות בעולם ולא פלא שמעצמה כמו רוסיה מעוניינת לחתום איתנו הסכמים בתחומים", הוסיף השר.

אריאל ציין, "עשרים וחמש שנים לכינון היחסים בין רוסיה לישראל ושיתוף הפעולה בין שתי המדינות רק הולך ומתעצם ולחקלאות הישראלית יש חלק משמעותי בכך. אני רוצה להודות לאנשי המקצוע במשרד החקלאות שעבדו קשה כדי להגיע להבנות ולהסכם שנחתם ואין לי ספק שזה יהיה לטובת הכלכלה והחקלאות הישראלית".