לראשונה: ''הבימה'' בקריית-ארבע

התיאטרון הלאומי העלה את ההצגה "סיפור פשוט" בהיכל התרבות בקריית ארבע. המנכ"לית אודליה פרידמן: נספק תרבות איכותית לכל אזרחי ישראל

אלירן אהרון , ט' בחשון תשע"ז

"סיפור פשוט"

תיאטרון ''הבימה'' הגיע הערב (חמישי) להופיע בהיכל התרבות בקריית ארבע עם ההצגה "סיפור פשוט". בקהל ישבו שרת התרבות מירי רגב וח"כ יהודה גליק.

זו הפעם הראשונה ששחקני "הבימה" מגיעים לקריית ארבע, והדבר גרר ביקורת חריפה מצד ארגוני שמאל קיצוני שקראו לשחקנים להחרים את המופע.

אודליה פרידמן, מנכ"לית תיאטרון ''הבימה'' אמרה לקראת ההצגה הערב כי "אין זה מתפקידו של התיאטרון הלאומי לעסוק בחרמות ובגינויים של חלקים באוכלוסייה. כל עניינו של התיאטרון הלאומי הוא להמשיך ולספק תרבות איכותית לכלל אזרחי ישראל כפי שעשה בעבר וכך ייעשה בעתיד".

חבר הכנסת גליק הגיע לצפות בהצגה כשהוא מלווה באורחו, מוחמד ג'אבר, פלסטיני תושב חברון. ג'אבר היה חבר בארגון הטרור של הג'יהאד האיסלאמי וכיום הוא פעיל שלום, חבר בתנועת האחמדייה המוסלמית הדוגלת בשלום וסובלנות ומתוך תפיסה דתית מתנגדים לאלימות.

"הנחת העבודה שלנו היא שבעתיד נחיל את הריבונות הישראלית על כל יהודה ושומרון. זה יחייב אותנו יהודים כערבים ללמוד לחיות יחד", אמר גליק. ''המשמעות תהיה כפולה – מחד מאבק בלתי מתפשר בגורמים הקיצוניים האלימים ומאידך חיים יחד תוך חיזוק הגורמים המתונים".

גליק הגיב להתנגדות של ארגוני השמאל הקיצוני להצגה בקריית ארבע. ''פעם אחר פעם מתגלית הצביעות של הארגונים המתקראים ארגוני 'זכויות אדם'. כשמדובר בפלסטינים הם מגנים על כל זכות מינימלית גם כשמדובר בפעילי טרור, אבל כמדובר ביהודים הם פועלים לשלול מאזרחים נאמנים שומרי חוק כל זכות לתרבות ישראלית", אמר.

לקראת ההצגה הערב, הגיעו פעילי ארגון ''שוברים שתיקה'' לסייר בקריית ארבע-חברון יחד עם שחקנית ''הבימה'' יבגנייה דודינה.

פעילי הימין ברוך מרזל, עו"ד איתמר בן גביר ותושב חברון עופר אוחנה הגיעו לסיור וניסו להסביר לשחקנית כי הסכנה בחברון היא דווקא מהאוייבים שזורקים אבנים ובקבוקי תבערה ומבקשים לרצוח ילדים, כלשונם.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב (הליכוד) אמרה בתגובה כי "ארגון 'שוברים שתיקה' מהלך אימים על התיאטרון הלאומי - אגן עליו ועל שחקניו!".

"הארגון מנסה בכל כוחו לפגוע בכל סמל לאומי - ניסו לשבור את רוחו של צה"ל ועכשיו מנסים לפגוע בתיאטרון הלאומי. זה לא יעזור להם. יהיו עוד הצגות בקריית ארבע, בית אל, אלקנה ואריאל. התיאטרון הלאומי יופיע בכל נקודה במדינת ישראל", הבהירה רגב.

לדבריה, ארגוני זכויות אדם שרוממות השיוויון וכבוד האחר בפיהם, רומסים ברגל גסה את זכויותיהם של תושבי יהודה ושומרון ופועלים לשלול מהם את הזכות לצרוך תרבות.

השרה רגב הוסיפה: ''מחזקת את הנהלת ושחקני הבימה שלא נרתעו מהלחץ ולא נכנעו לביקורת ויציגו בעיר האבות. אגיע הערב לצפות ולהנות יחד עם תושבי קרית ארבע-חברון".