תחנה מטאורולוגית ראשונה בהר חברון

במסגרת שיתוף פעולה בין מו"פ יהודה ושומרון, אוניברסיטת בין גוריון ומשרד החקלאות, הוקמה בסוסיא תחנה מטאורולוגית משוכללת.

אורלי הררי , י"א בחשון תשע"ז

תחנה מטאורולוגית ראשונה בהר חברון
תחנה מטאורולוגית ראשונה בהר חברון
צילום: דוברות הר חברון

במסגרת מחקר המקיים שיתוף פעולה בין מו"פ יהודה ושומרון, אוניברסיטת בין גוריון והמחלקה לחקר הסחף במשרד החקלאות, הוקמה בסוסיא תחנה מטאורולוגית משוכללת.

התחנה נבנתה במימון משרד החקלאות ומצטרפת לארבעים תחנות הפרוסות ברחבי הארץ. התחנה בהר חברון תיתן מעתה תחזיות מזג אוויר מדויקות שישמשו את חקלאי האזור.

בהר חברון שלושה מושבים שיתופיים: כרמל, מעון ובית יתיר, המחזיקים באלפי דונמים של קרקע חקלאית, האזור הגובה כ-800 מ' בספר המדבר מייצא בין השאר את זני הענבים המשובחים מהם נעשה מותג היין 'יתיר'.

התחנה נולדה במסגרת מחקרם של פרופ' עופר דהן ממכון לחקר המדבר ד"ר רועי אגוזי וד"ר נעמה אברהמוב תושבת סוסיא. מחקרם משלב בין מטאורולוגיה למשטר מי התהום ובא לאפיין את חלחול מי התהום בהר חברון, הצורך של החוקרים בתחנה מטאורולוגית הוליד את הקמתה.

לדברי ד"ר נעמה אברהמוב, "התחנה תסייע למחקר שלנו אך גם תביא תועלת רבה לחקלאים, ככל שישנם יותר נתונים על אזור מסוים כך ניתן להוציא תחזית מדויקת יותר, הדיוק להר חברון יהיה גבוה יותר, החזאים בעבודתם עושים שימוש יומיומי בתחזיות מזג אוויר לדוגמא- עבור הזריעה צריכים החקלאים לדעת האם הגשם מתקרב וכך גם לפני דישון או גם בשביל לרסס יש לדעת מה מידת הרוח. באתר משרד החקלאות ניתן לחקלאים שרות שנקרא 'אגרומטאורולוגיה', באמצעותו בודקים החקלאים את התחזית באזורם".

יוחאי דמרי ראש מועצת הר חברון אמר בחנוכת התחנה, "מאז חידוש ההתיישבות היהודית בהר חברון מתקיימת באזור חקלאות יהודית ענפה המכה שורשים באדמת הארץ היקרה שבתמורה נותנת את פירותיה בעין יפה, היום אנו זוכים לקומה נוספת ולשרות מקצועי שיאפשר להיטב את עבודת החקלאים, התחזיות שקיבלנו עד כה מתחנות גוש עציון ובאר שבע יוחלפו בנתונים מדויקים שינוטרו בהר חברון. אני מברך את מובילי המחקר בהם ד"ר נעמה את משרד החקלאות ואת מו"פ יהודה על המהלך המבורך".