משפחת שאול
משפחת שאולצילום: פלאש 90

משפחת החלל אורון שאול הי"ד שנהרג במהלך מבצע צוק איתן וגופתו מוחזקת ברצועת עזה עתרה הבוקר (ראשון) לבג"ץ נגד הממשלה ונגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

המשפחה הגישה בקשה להוציא צו על תנאי ולהורות לממשלה להקים צוות שרים שיטפל באופן רציף בנושא השבויים והנעדרים, כפי שקבע הקבינט המדיני-ביטחוני בחודש יוני האחרון.

"משהחליטה ועדת השרים על הקמת הצוות, חובתו של ראש הממשלה היא לכנסו ללא דיחוי", נכתב בעתירה. "לא ניתן להשלים עם מצב בו מוזנחת אחריות גורלית זו והחלטת ועדת השרים נותרת ריקה מתוכן".

עוד טוענת המשפחה כי הוחלט שחברי הצוות יהיו רה"מ, שר האוצר כחלון ושר הפנים דרעי. "אלא שככל הידוע, הצוות מעולם לא התכנס וטרם החל למלא את התפקיד החשוב שהוסמך למלא בהחלטה האמורה, וזאת למרות שחלפו כבר למעלה מארבעה חודשים מאז הוחלט על הקמתו".

"מאז אורון נעדר בליל ה-20 ביולי 2014 ועד עצם היום הזה, וכחלוף למעלה משנתיים, לא נמצא אורון, חי או מת", נכתב בעתירת המשפחה, שתוקפת את הממשלה על חוסר פעולתה בהשבת אורון. "הבטחות מפורשת שניתנו לעותרים על ידי הדרגים הממלכתיים הבכירים בדבר פעולות שיתבצעו להשבתו - הופרו בזו אחר זו".

"שתדע כל אם עברייה ששלחה את בנה לגולני, כל עוד נתניהו יהיה אחראי לגורלו של בנה, לא תהיה לו כל בעיה לשלוח אותו לקרב על נגמ"ש מקולקל, אבל במידה ואותו קרב קשה משתבש ובנה נתפס בשבי האויב, בנה מעתה ייהפך למטרד", תקף אבירם שאול, אחיו של אורון: "נקווה שבית המשפט העליון ישכנע את נתניהו שחיילי גולני אינם הפקר ויש להחזירם מהשבי לאחר שנלחמו במלחמה שנמשכה למעלה מ-50 ימים".