אושר: ייחשפו חומרים מפרשת ילדי תימן

הממשלה אישרה את חשיפת החומרים של ועדת החקירה הממלכתית בעניין פרשת היעלמותם של ילדים מבין עולי תימן.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בחשון תשע"ז

ילדים יהודים במחנה מעבר בתימן ערב עלייתם לארץ בשנת 1949
ילדים יהודים במחנה מעבר בתימן ערב עלייתם לארץ בשנת 1949
צילום: ELDAN DAVID, לע"מ

הממשלה אישרה היום (ראשון) את חשיפת החומרים של ועדת החקירה הממלכתית בעניין פרשת היעלמותם של ילדים מבין עולי תימן בשנים 1954-1948. הנושא יועבר לאישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.

פרשת היעלמותם של הילדים מבין עולי תימן ועדות נוספות נוגעת לסוגיות עקרוניות וחשובות בחברה הישראלית מראשית הקמת המדינה ועוררה עניין ציבורי רב. בעקבות כך קמו שלוש ועדות חקירה אשר בדקו את הפרשה, האחרונה שבהן היא ועדת כהן-קדמי.

עם סיום עבודתה לא קבעה הוועדה הוראות כלשהן בדבר פרסום הפרוטוקולים של דיוניה או החומר הארכיוני הנוסף שהופקד בארכיון המדינה.

העובדה כי חומרי ועדת כהן-קדמי נותרו חסויים ברובם מכח הדין עוררה תהיות בנוגע למניעים שביסוד חסיון זה. ולכן החליט רה"מ נתניהו (בהחלטה מס' 1584) למנות את השר צחי הנגבי לבחון מחדש את ההוראות בנוגע לעיון החומרים בנושא. לאחר עבודה מאומצת בחודשים ספורים, בשיתוף ארכיון המדינה ומשרד המשפטים, הגיש היום השר צחי הנגבי את עמדתו כי יש לחשוף ולפרסם את המסמכים בהתאם לעקרונות החשיפה שמפורטים בהצעת ההחלטה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה: "למשפחות שילדיהן נעלמו ולציבור הרחב מגיע לדעת מה העלו ועדות החקירה. אני יודע שאתה מדבר (השר הנגבי) על הסרת כל המגבלות ובעצם לאפשר לאנשים לראות במו עיניהם באינטרנט את כל החומר הזה. אני רוצה להודות לך, צחי, על הפעולה המאומצת והמבורכת שלך ושל הצוות שלך. אני רוצה להודות גם לחברת הכנסת נורית קורן וחברי וחברות כנסת אחרים שפעלו לקדם את הנושא החשוב הזה".

השר הנגבי ציין בישיבה כי "ההחלטה היום לא תעלים את הייסורים ואת הכאב ואת הסבל שהיו מנת חלקם של אלפי עולים, אחים, אחיות ומשפחות, לאורך עשורים רבים שמשפחות חיות בתחושה שהילדים שלהם נעלמו. אבל ההחלטה חשובה בשני היבטים. קודם כל, באמת לאפשר לבני המשפחות ולנציגים המוסמכים שלהן, ולמעשה לכל הציבור, להיכנס לאינטרנט ולראות את התמונה הקשה, המעיקה והעגומה במלוא היקפה, ולהתקרב ככל האפשר להבנת האמת".

"שנית, הממשלה היום, כך אני מאמין, תשים קץ למציאות בלתי נסבלת, לא מוצדקת של חיסיון לשבעים שנה שהוטל על החומרים האלה בדרך, שלפחות בבדיקה שלי ושל הצוות המקצועי שלנו, לא מצאנו שום דיון בנושא, שום הסבר שמבהיר מדוע מישהו חשב שזה היה כל כך נחוץ. וזה ישים קץ לחשדנות, לספקנות ולחוסר אמון של אותן משפחות כלפי רשויות המדינה", הוסיף.

על פי ההצעה, יפורסמו לציבור הפרוטוקולים החסויים של ועד כהן-קדמי משנת 2001, וכן רשימות שנתפסו על ידי הוועדה, מידע על התנהלות רשויות הרווחה באותה עת ועוד.

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, אמרה כי אישור הממשלה הוא עשיית צדק היסטורי. "ביקשתי בישיבת הממשלה לקדם פעילות הסברתית בנושא שתקרא למי שנולד בשנים אלו לעבור בדיקות די אן איי מסובסדות על ידי המדינה ובכך לסייע באיחודן של המשפחות".

השר אריה דרעי אמר לאחר ההחלטה "ביקשתי היום בישיבת הממשלה שדנה בילדי תימן החטופים, סליחה ומחילה מהרב עוזי משולם ז"ל, על שלא תמכנו בו ולא התייחסנו ברצינות להאשמותיו. יהי זכרו ברוך. אדליק נר לכבודו ולזכרו".