אז איפה נראה את ה'פול-מון' הכי טוב?

מומחה לאסטרופיזיקה ממליץ להרגיע מעט את הציפיות מהירח הענק שיתגלה אלינו הערב, ועם זאת ממליץ לנו על הנקודות הטובות ביותר לתצפית.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בחשון תשע"ז

אז איפה נראה את ה'פול-מון' הכי טוב?-ערוץ 7
למצולם יש קשר לאמור בכתבה...
פלאש 90

לקראת אירוע ה'פול-מון' השולח רבים אל המדבר לצפות באירוע הנדיר בו ירח מלא נמצא בנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ, שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם ד"ר עמרי ונדל ממכון רקח לפיסיקה באוניברסיטה העברית, מומחה לאסטרופיסיקה ולחיים ביקום, המציע לכולנו קצת להירגע אל מול הדיווחים על ירח ענק שייראה בשמי ישראל הערב.

"אני מציע לקחת את הדברים בערבון מוגבל. שמונה אחוז זה לא ממש נראה לעין שלנו. הוא אמנם ייראה גדול בעיקר בשעת הזריחה בגלל אפקט האטמוספרה, אבל רוב האנשים לא יתרשמו שהוא הרבה יותר גדול".

"כל העובדות מדוייקות. הירח הזה הוא הגדול ביותר שנראה מאז 68' אבל לא אומרים שהוא גדול אבל רק בטיפ טיפה", אומר ונדל המרגיע את להוטי האירוע ומעיר כי "מי שיפספס היום יוכל לראות זאת שוב בעוד חודש".

"הסיבה לגודל היא שהמרחק בין כדור הארץ לירח הוא יותר קטן", אומר ד"ר ונדל ומסביר כי הסיבה לגודלו המיוחד של הירח דווקא בלילות הללו היא השילוב בין התנועה האליפטית שבה נע הירח במחזוריות קבועה, עובדה הגורמת לו להיות קרוב יותר לכדור הארץ בזמנים מסויימים, לבין היותו ירח מלא, עובדה התלויה בעמדתו מול השמש.

באשר לשיח אודות הטעות אופטית הגורמת לנו לראות את הירח כגדול יותר כאשר הוא בזריחתו מאשר כאשר הוא ברום השמים, אומר ד"ר ונדל כי לא מדובר בטעות אופטית ולא אשליה אלא "הוא נראה לעינינו גדול יותר כי האטמוספרה גורמת לשבירת האור. בזריחה קרני האור עוברות את המהלך הארוך ביותר באטמוספירה וכשהוא למעלה הן עוברות דרך שכבת אטמוספירה דקה יותר, בגלל הזווית ולכן תמיד בכל ירח מלא הוא נראה גדול יותר כאשר הוא סמוך לאופק".

ד"ר ונדל מדגיש כי כדי לראות את הירח בהופעתו הנדירה חשוב אמנם להיות במקום חשוך, אך חשוב יותר להיות במקום שבו האופק המזרחי פנוי מבניינים וערים "ככל שהוא סמוך יותר לזריחה, שתהיה כשש או שמונה דקות, הוא ייראה גדול יותר".