נתניהו ומוראלס
נתניהו ומוראלס צילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שלישי) עם נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס, בלשכתו בירושלים.

בפגישה דנו המנהיגים בחיזוק שיתופי הפעולה בתחומי המים, חקלאות, טכנולוגיה, רפואה, תיירות ומודיעין.

"הנשיא מוראלס, לעונג לי לברך אותך ואת פמלייתך בבואכם לירושלים", אמר נתניהו. ''אני גאה בעובדה שזהו ביקורך הראשון כנשיא מחוץ ליבשת אמריקה ואני חושב שהוא משקף את הידידות בין המדינות שלנו, היא אמיתית.

"גדלתי לא הרחק מכאן ויש פה רחוב שנקרא גואטמלה", סיפר. ''כמעט בכל עיר בישראל יש רחוב שנקרא גואטמלה כיוון שאנו זוכרים את הידידות של גואטמלה ואת ידידותו ומנהיגותו של שגרירכם באו"ם בזמן ההחלטה על תוכנית החלוקה ב- 1947. גואטמלה נחרטה בלבנו עוד אז''.

ראש הממשלה הוסיף, ''אני מעריץ את מאמציך להפוך את גואטמלה למודרנית ולפתח את הכלכלה, התשתיות והחקלאות שלה. הייתה לנו עכשיו הזדמנות לדבר בקצרה על דאגתך העיקרית ושאלתי אותך: 'מהו הדבר המרכזי שאתה רוצה להשיג?' ואמרת 'אני רוצה לשפר את אספקת המים ואת מערכת המים של המדינה שלי', ואני עניתי 'הגעת למקום הנכון'.

"אנו שמחים לשתף פעולה בתחומי המים, החקלאות, הרפואה, הטכנולוגיה מכל סוג, ועוד בתחומים רבים שאני בטוח שיועלו במסגרת השיחות שלנו. ישראל היא ידידתכם. אנו רואים בגואטמלה ידידה. זו ידידות שגם באה לידי ביטוי בפורומים בינלאומיים ואני חושב שיש תמונה רחבה יותר שהתחלתי לדבר עמך עליה והיא האינטרס של ישראל לחדור לאמריקה הלטינית בגדול. אמריקה הלטינית הייתה מאז ומתמיד ידידותית כלפי ישראל אבל אני חושב שאנו נמצאים בעמדה שבה ניתן לקדם משמעותית את היחסים הללו".

נתניהו אמר בסיום דבריו, ''אני מקווה שאוכל להיענות להזמנתך האדיבה לבקר בגואטמלה ובאמריקה הלטינית בהמשך השנה. אולי כך אוכל לגמול לך על ביקורך כאן. שוב, אני רוצה להודות לך ולברך אותך כידיד, ברוך הבא לירושלים".

נשיא גואטמלה מוראלס אמר, ''תודה רבה לך ראש הממשלה. אני מצדיע לעם ישראל בשם העם בגואטמלה. גואטמלה מכירה במנהיגות החזקה של ישראל בכל העולם ובמנהיגות החזקה של בנימין נתניהו כמו גם במנהיגות בתחומים רבים כל כך בהיסטוריה המודרנית שלכם.

בשיחתנו, דיברנו על כך שלפני שנים אחדות היה במדינתכם מחסור במים אך בזכות ניהול נכון יש לכם כעת עודף. זה רק מוכיח שכשעם ישראל רוצה לעשות שינוי גדול הוא מצליח. זו דוגמה שנרצה ליישם. לכן, אנו מבקשים את עזרתכם ואנו רוצים להעמיק קשרי הידידות שלנו על מנת שנוכל לעבוד יחד''.

לדבריו, לעם בגואטמלה יש עושר רב. ''ראשית, העם עצמו, האוכלוסייה שלנו צעירה ואם נמשיך בדרך הנכונה באמצעות חינוך, עזרה וניהול יעיל של המשאבים שלנו אני בטוח שנראה שינוי משמעותי בקרוב. לכן, אני מזמין את ראש הממשלה לבקר באזורנו. אני בטוח שביקורך יעזור מאוד לבחון את כל האפשרויות באזור שנוכל לעבוד עליהן יחד.

''לבסוף, העולם משתנה וגואטמלה רוצה להיות חלק מהפתרון", הדגיש הנשיא מוראלס. ''אנו בעד כינון שלום בכל העולם ובמיוחד במקום היפהפה הזה שיש לו היסטוריה ארוכה כל כך, כפי שראינו בחותם המלך שנושא את השם נתניהו כאן במשרד אלוהים יברך אותך. לעונג לי להיות כאן בישראל''.