איפה היו השופטים כשבנו על קרקע שלי?

משה זר קורא לשופטים להיזכר מה קרה כשהוא נאבק נגד בנייה על אדמותיו, "היו לי קרקעות בברקן. זה לא הפריע לאיש לבנות שכונה מפוארת".

בני טוקר , ט"ו בחשון תשע"ז

איפה היו השופטים כשבנו על קרקע שלי?-ערוץ 7
משה זר
צילום: פלאש 90

איש ההתיישבות משה זר קורא לבית המשפט לבטל את הרס עמונה ולפסוק לערבים פיצוי כספי חלקי כפי שהוא קיבל בזמנו.

"קניתי קרקע בברקן וכשעשו ביקורת גבולות על הקרקע ראיתי שמתחילים לבנות עליה, אמרתי לוועדה שמתחילים לבנות על הקרקע שלי, אמרו לי 'תרשום קודם בטאבו ואז נדבר', שתקתי, בלמתי את פי ועברתי ייסורי גיהינום עד שרשמו את הקרקע על שמי", סיפר זר לערוץ 7.

"בינתיים בנו שם שכונה לתפארת בברקן, וילות עם בריכות שחייה ותאורת רחוב, ממש סביון של השומרון. שוב קמתי ואמרתי 'הקרקע שלי', לא רציתי שיהרסו את הבתים. אני לא אהרוס בתים של יהודים, אמרתי 'תנו לי פיצוי על הקרקע', היו ויכוחים רבים עם כל העולם ובסוף קיבלתי פיצוי חלקי.

"אז אני שואל מדוע יהודי יקבל פיצוי, שהוא אפילו חלקי ביותר, ובמקרה של עמונה זה לא אפשרי. גם בעמונה, שיבוא ערבי ויטען שזה רשום על שמו, שיביא צווי ירושה ויוכיח את הבעלות ושיפצו אותו כמו שפיצו אותי".

לדבריו השופטים בבג"ץ השתגעו, "הם אולי פרופסורים ותלמידי חכמים שבקיאים בכל תג משפטי אבל הם לא מבינים שזאת הארץ שלנו, אין שום חוק או תקנה שאומרת שאפשר לפנות יהודי מחלקה בארץ ישראל ומי שאומר אחרת מוזמן לקחת את החבילות שלו ולחזור לארץ מולדתו, פה זה המולדת של עם ישראל ואין לנו מולדת אחרת, ואפילו אם ערבי היה כאן וישב כאן זה לא מעניין את היהודים שהגיעו לכאן.

ישוב כמו עמונה שיושב עשרים שנה בלי שאף ערבי דיבר, או נתיב האבות שבגלל מטר וחצי שביל רוצים לפנותו, תגידו, לגמרי השתגעתם? יצאתם מדעתכם? אתם אומרים שעפרה יושבת על אדמות פלשתיניות פרטיות, אם זה נכון תביאו את אותו ערבי שייקח שמאי ממשלתי ויקבל פיצוי על הקרקע ושילך לכל הרוחות.

"רבותיי השופטים, ארץ ישראל זה שלנו, ומי שלא מבין את זה שיסע לברלין, שם המילקי יותר זול, או שיסע לאוסטרליה שם החלב יותר זול. שלא יגרש אותי ולא כמותי. זה נכון לגבי עמונה, נתיב האבות, חוות גלעד וכל המקומות שלוטשים אליהם עיניים להרוס".

זר קורא לכל מגישי העתירות ומבקשי רעתנו לחזור למוטב, "הם לא בנו לבנה אחת במולדת, שיקומו ונראה אותם, השומר הצעיר, הנוער העובד והלומד, נראה אותם בונים בגליל ובנגב. שיחזרו למוטב, שיחזרו בתשובה. גם ברמה המשפטית, אני לא משפטן אבל יש את חוות הדעת של כבוד השופט אדמונד לוי. שכבוד ראש הממשלה יואיל בטובו לקבל את הדו"ח של אדמונד לוי הוא הרי זה שמינה אותו".