ברקת דורש להרוס בתי ערבים

בעקבות פסיקת בג"ץ בנוגע לעמונה הגישה העירייה בקשה לבית המשפט להרוס מיידית מבנים של משפחות בבית חנינא הממוקמים על קרקעות מדינה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ו בחשון תשע"ז

ברקת דורש להרוס בתי ערבים-ערוץ 7
ניר ברקת
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בעקבות פסיקת בג"ץ עמונה הגיש הבוקר (רביעי) היועץ המשפטי לעיריית ירושלים בקשה לבית המשפט לביצוע מיידי של צווי הריסה שיפוטיים ל- 14 מבנים בלתי חוקיים בהם מתגוררים כארבעים משפחות בשכונת בית חנינא, הממוקמים על קרקע פרטית בניהול האפוטרופוס הכללי של מדינת ישראל.

הפנייה כללה דרישה לבטל עיכובי ביצוע לצווי הריסה בחלקות המנוהלות על ידי האפוטרופוס הכללי מטעם המדינה וכן להסמיך את הוועדה המקומית לביצוע ההריסה.

ברקת ציין לאחרונה כי הוא תומך בהסדרת סוגיית עמונה באופן חוקי, דבר שיאפשר הסדרת קרקעות גם לטובת תושבי מזרח ירושלים. "פסק דין עמונה לא מותיר לנו יותר שיקול דעת לאפשר גם למי שאינו בעלים במקרקעין לנסות להכשיר עבירות בנייה. אם לא תוסדר עמונה, ידנו כבולות ונאלץ להגיע גם בירושלים להרס של מאות או אלפי בתים. אין חוק אחד ליהודים וחוק אחר לערבים" אמר ברקת.

על פי ההערכות מדובר במאות משפחות היושבות על קרקעות יהודיות בניהול האפוטרופוס הכללי שכבר הוגשו כתבי אישום בגינם בשנים האחרונות - ובחלקם אף ניתנו צווי הריסה ע"י בתי המשפט.

עד לבג"ץ עמונה נהגו הרשויות ובתי המשפט לתת ארכות לדיירים שבנו באופן בלתי חוקי להכשיר את העבירות בדרך של הגשת תכניות והוצאת היתרים. כעת, אומרים בעירייה, בעקבות פסיקת בג"ץ בעניין עמונה, תהיה מחויבת עיריית ירושלים לבצע את צווי ההריסה שהוציאו כאמור בתי המשפט.

במכתב ששלח בשבוע שעבר ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר ברקת שפסק דין עמונה מחייב את רשויות האכיפה לפעול אקטיבית כדי למנוע גזל קרקעות ובנייה בלתי חוקית על קרקע פרטית - ואף קבע שבמקרים כאלה חייבות רשויות האכיפה להציבם ראש סולם העדיפויות לביצוע.

צפו בראיון עם סגנית ראש ירושלים חגית משה בנושא: