הרב יונה מצגר בכניסה לבית המשפט
הרב יונה מצגר בכניסה לבית המשפטצילום: פלאש 90

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה יועד הכהן, דחה הבוקר (חמישי) את בקשתו של הרב יונה מצגר, הרב הראשי לישראל לשעבר, למחוק את כתב האישום נגדו, בטענה של "הגנה מן הצדק".

כתב האישום נגד הרב מצגר כולל עבירות של לקיחת שוחד, גניבה בידי מורשה, הלבנת הון ועוד.

בבקשה שהגישו סנגוריו של הרב מצגר בשמו נטען כי יש למחוק את כתב האישום בעילה של "אכיפה בררנית", זאת לאחר שנגד יתר המעורבים בפרשה לא הוגשו עד עתה כתבי אישום.

השופט משה יועד הכהן דחה את טענותיו של הרב מצגר להגנה מן הצדק וציין כי הרב מצגר ויתר המעורבים אינם שייכים לאותה קבוצת שוויון, ועל כן מתן יחס שונה לחשודים האחרים ולרב איננו נחשב לאכיפה בררנית וממילא אין מקום ל"הגנה מן הצדק".

"עובד הציבור מקבל השוחד עומד מבחינה משפטית, ערכית ומוסרית על מישור שונה מיתר המעורבים, שכן המטרה המרכזית של האיסור הפלילי לקבל שוחד הנה להבטיח את טוהר המידות בשירות הציבורי ואת אמון הציבור בו. אין בכך כדי למעט מהחומרה שיש לייחס למעשיו של מי שנותן שוחד של מי שמתווך למתן שוחד ומי שמעורב בעניין בדרך אחרת. אולם, מקבל השוחד הינו בסופו של יום השחקן הראשי על הבמה", כתב השופט.

השופט אף הוסיף וציין כי לרב מצגר מיוחסת מעורבות מרכזית בכל שמונה האישומים, בעוד שיתר המעורבים והחשודים קשורים לחלק מאישום אחד או לכל היותר לחלקים משני אישומים.

נציין כי הפרקליטות הודיעה במהלך הדיונים לבית המשפט כי בכוונתה להעמיד לדין חלק מן המעורבים בפרשה בכפוף לקיום ישיבות שימוע האמורות להיערך בחודשים נובמבר ודצמבר. הפרקליטות הצהירה עוד כי בכוונתה להגיש כתב אישום מאוחד כנגד יתר המעורבים, ככל שיימצא לאחר שימוע שיש מקום לעשות זאת.