שילוב חיילות בשריון - שערורייה

מפקד זרוע היבשה לשעבר: מאחורי שילוב נשים בשריון עומדים גופים אינטרסנטיים שרוצים להחליש את צה"ל.

ערוץ 7 , י"ט בחשון תשע"ז

יפתח רון טל
יפתח רון טל
ניסים לב

האלוף במילואים יפתח רון טל, מפקד זרוע היבשה לשעבר, תוקף בחריפות את ההחלטה לשלב חיילות כלוחמות בחיל השריון.

רון טל אמר בראיון לקלמן ליבסקינד ברדיו "גלי ישראל" כי היוזמה לשלב נשים כלוחמות שריון הוא "שערורייה, שתפגע בכל מה שרק ניתן להעלות על הדעת – כולל היכולת של צה"ל".

האלוף במילואים טען כי שילובן של נשים בתפקידים אלו ישפיע על היכולת המבצעית של צה"ל, והוסיף כי היעד הבא של ארגוני הנשים, שלטענתו עומדים מאחורי התוכנית, הוא לשלב נשים בחטיבות החי"ר של הצבא.

"מי שמוביל את הקו הזה, סליחה על הביטוי הוא פשוט מטורלל", אמר האלוף במילואים. "מה, ירדנו מהפסים? השלב הבא זה לא הטנקים, השלב הבא זה חטיבה 35 (חטיבת הצנחנים), חטיבת גולני, חטיבת גבעתי וחטיבת הנח"ל".

רון טל חשף כי ישנם גופים בעלי אינטרס שמובילים יוזמה להרחבת תפקידי הלחימה הפתוחים לנשים בצה"ל, כדי להחליש את הצבא.

"הארגונים האלה, יש עדויות (לכך), אני מאוד זהיר, שהתכלית של הפעולה הזו - היא החלשה של צה"ל. להגיד לך שאני עומד מאחורי זה, לא, אני לא מכיר, אני שמעתי את זה בגוף ראשון ולכן אני יכול להגיד את זה. אני חושב שיש מאחור גופים אינטרסנטיים שמשתמשים במהלך הזה, שלכאורה הוא מהלך דמוקרטי ומאוד חשוב, שמחזק ומייצר יותר לוחמים בצה"ל, על מנת להחליש את היכולת של הצבא שלנו. זה נורא ואיום, אני יודע שזה נורא ואיום, אבל אני מאוד חושש מזה".

בשבוע שעבר התייחס אל"מ במיל' רז שגיא בראיון לערוץ 7 לדיווח על כוונת צה"ל לשלב חיילות לוחמות ביחידות החי"ר.

"כל מי ששירת באחת היחידות הללו יודע שזה לא רק בכייה לדורות. זה יהפוך את צה"ל ביום אחד למשהו שאינו לוחם. זה לא קשר לנשים אלא לשילוב בני אדם שלא מתאימים לתפקידים הללו. חלק מהגברים גם הם לא מתאימים להיות בגולני או בצנחנים, ואז מתכוונים לשלב נשים שפיזית הן לא מתאימות - גם בקרקל הן נפגעות בעשרות אחוזים יותר מגברים, עכשיו לשלב ביחידות החי"ר? זה יהפוך את צה"ל ביום אחד למשהו שהוא לא לוחם. כיוון שלצערנו אנחנו במדינה שהשכנים שלנו בחלקם לא כל כך מעוניינים בהישארותנו ולכן זו מאוד בעיה שלא יהיה מי שילחם ויגן עלינו. קיוויתי שהמשמרות הבאות אחרינו יגנו עלינו, אבל אני מבין שהחליטו להפוך את הצבא למשהו שהוא לא לוחם".