הרב ישראל וייס:
לוחמים עם לוחמות בטנק? "נשמע הזוי"

הרבצ"ר לשעבר נחרץ בדעתו. "אם תשאל את רוב מפקדי הצבא על תרומת לוחמות מול לוחמים, הם יאמרו לך משהו אחד ובתקשורת יגידו משהו אחר".

עדו בן פורת , כ' בחשון תשע"ז

הרב ישראל וייס
הרב ישראל וייס
צילום: איתן אלחדז

הרב תא''ל ישראל וייס, לשעבר הרב הראשי לצה"ל, התייחס הבוקר (שני) להחלטה בצה''ל לקדם את שירות הבנות במערך הלוחם ובפרט בחיל השריון.

"לכולנו יש סימן שאלה לגבי מה המשמעות של שירות בנות בטנק. נניח שתי לוחמות ושני לוחמים בטנק, נשמע הזוי. אם זאת המציאות זה הזוי", אמר הרב וייס בראיון לקלמן ליבסקינד ברדיו גלי ישראל.

בהמשך אמר הרב בסרקזם: "שתי בנות ושני בנים יוצאים יחד למלחמה, שוהים שעות וימים באותו מתחם, עושים את צרכיהם, אולי גם שופכים על עצמם קצת מים להתנקות. אני מציע בהמשך שיהיו גם שירותים משותפים ומקלחות משותפות מחוץ לטנק ע"פ אותו עקרון".

הרב הבהיר כי הוא לא מתנגד לשירות בנות בצה"ל, והסביר כי "הגבול הוא באמת מורכב, אבל מבחינתי הוא ברור, ולאחרים הוא פחות ברור. את יחידות צה"ל כולם מכירים. כששמעתי את דברי האלוף במיל' יפתח רון טל, זה זרם מחדרי לבבו. הוא אמר שזו שערורייה, שזה מטורלל.

''הדברים לא נאמרו בחלל ריק אלא מתוך ידיעה של המצב בשטח. הוא דיבר על הפגיעה המבצעית יותר מהפגיעה ההלכתית, אבל אם מכניסים שני אנשים לחלל סגור אי אפשר שלא יתפתח שם משהו. תא"ל במיל' צביקה פוגל כתב בעיתון 'המתח האינטימי בין המין היפה למין החזק הוא תירוץ למי שמעוניין לסכל שילוב של נשים בתפקידי לחימה. הוא מתח וירטואלי. מי שלא שולט ביצריו בטנק לא ישלוט ביצרי בכל סביבה נשית'.

''אני כופר בכל מה שכתוב פה. אין דבר כזה. אי אפשר להכניס שני בני זוג, איש ואישה, חייל וחיילת למקום ושלא יתרחשו שם עניינים נוספים. אני אומר לך שיגדל שם טנקיסט קטן בעוד תשעה חודשים".

הרבצ''ר לשעבר נשאל כיצד ישיב לחיילת שמעוניינת לשרת בשריון. "יש צורך להתחשב בצרכי כלל חיילי צה"ל. הוויתור צריך להיעשות. זה כמעט יהרג ובל יעבור. זה משהו שתבוע בתמצית אמונתם של חיילים ואצלך זו שאיפה, שנדמה לי שקומתה נמוכה מהצורך שלי כחייל דתי המחויב לתורה ולמצוות.

"בעניין הזה ויתור הוא לא סממן של חולשה אלא של עצמה ויכולת לדור בכפיפה אחת", הדגיש הרב וייס וציין כי אם "יש כוונה להכניס ארבע בנות בטנקים שמצויים באופן נייח במוצבים, ארבע בנות בטנק זה בסדר".

הרב משוכנע כי רבים בצבא שותפים לדעתו בנושא. "יש מי שחושב בצה"ל שטענתי מוצדקת ולא רוצה לערב חיילות וחיילים בתא טנק אחד. אני מציב על העניין המבצעי סימן שאלה. אם תשאל את רוב מפקדי הצבא הלוחמים על תרומת לוחמות מול לוחמים, הם יאמרו לך משהו אחד ובתקשורת יגידו משהו אחר".