אנדרטת סא"ל מורנו וחברו תיהרס השבוע?

מקורות שונים מדווחים על כוונת המנהל האזרחי להרוס את האנדרטה לזכר סא"ל עמנואל מורנו וחברו בימים הקרובים. מ"מ ראש המועצה מגיב.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א בחשון תשע"ז

אנדרטת סא"ל מורנו וחברו תיהרס השבוע?-ערוץ 7
סוויל והרב בן דהן לצד האנדרטה
צילום: דוברות מועצת גוש עציון

על פי דיווחים שונים בכוונת המינהל האזרחי להקדים כבר לשבוע זה את הרס האנדרטה שהוקמה סמוך לשכונת נתיב האבות בגוש עציון לזכרם של סא"ל עמנואל מורנו וחברו סגן עזרא אשר ז"ל. ביומן ערוץ 7 שוחחנו על המאמצים למנוע את ההרס עם ממלא מקום ראש מועצת גוש עציון, משה סוויל.

בראשית דבריו מאשר סוויל את הדיווחים המתחזקים על הכוונה לבצע את ההרס כבר בימים הקרובים. "אכן, אנחנו שומעים על כוונה של המנהל לרתום את העגלה לפני הסוסים למרות שאנחנו מנהלים מאבק משמעותי למנוע את ההרס הזה. אנחנו לא רוצים לראות הרס של אנדרטה לזכר חיילי צה"ל. אנחנו חושבים שזה לא נכון. לא מדובר במבנה שמפריע למישהו ואין מישהו שדורש את הקרקע שעליה האנדרטה".

"אנחנו עושים כל שביכולתנו מול כל מי שאפשר כדי למנוע את הדבר הזה. יחד עם זאת אנחנו אומרים באופן חד משמעית שהדבר הזה לא יעבור בשתיקה. לא משפחות הנופלים, לא התושבים, לא מקימי האנדרטה ולא תושבי נתיב האבות יסכימו שהדבר יעבור על סדר היום".

על הפעילות המאומצת למניעת ההרס מספר סוויל: "יש החלטת בג"ץ שמורה למדינה לעשות זאת עד סוף השנה האזרחית. משום מה יש אנשים שרוצים להקדים. אנחנו שומעים את זה ברמזים. ידענו שהייתה כוונה לעשות זאת בשבוע שעבר אבל הצלחנו לדחות את זה בהרבה לחצים, להגיד למנהל להמתין ולאפשר לנו למצות את כל ההליכים שעומדים לרשותנו".

"אני לא יודע אם נצליח לעצור, אבל אני יודע שאנחנו עושים כל שניתן כדי לעצור זאת. מדובר באבסורד, להרוס אנדרטה על שטח שהמדינה אומרת שבכוונתה להסדיר אותו ושאין עליו דורש, אבל עדיין יש גורמים שלהוטים להרוס ולעשות עוול. יש כאן זכות וחובה מוסרית למחות נגד הדבר הזה".

לפני מספר ימים ביקר במתחם האנדרטה ובשכונת נתיב האבות סגן שר הביטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן, יחד עם סוויל עצמו, המציין כי השיחות עם סגן השר "אלו בדיוק המאמצים שעליהם אנחנו מדברים לעשות צדק, למנוע ולדחות את העוול הזה. בשביל זה צריך זמן. גם סגן השר, ככל שהוא רוצה לעזור ומבין כמה הדבר הזה בלתי אפשרי, המהלכים הללו צריכים קצת זמן, ולא צריך להיות להוטים לעשות את הדברים בדחיפות".

על המחאה הצפויה נגד ביצוע הרס האנדרטה אומר מ"מ ראש המועצה: "אנחנו יושבים על זה יחד עם הנהגת נתיב האבות והישוב אלעזר. אני מרגיש שיש צורך אמיתי ומוסרי, לא רק של תושבי גוש עציון אלא של כלל תושבי מדינת ישראל, לומר שאי אפשר לעשות כזה עוול. דבר כזה לא יעבור בשקט. זה עוול בלתי נתפס בלתי מוסרי ולא הגיוני. אני מצפה שאנשים יבואו לטייל לראות במה מדובר וככל שיבינו שהדבר הזה לא פשוט לאף אחד. אנשים יחשבו מסלול מחדש וצריך לעשות הכול כדי למנוע את ההרס הזה".

כאן המקום להזכיר את תגובת היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים להעלאת הסוגיה לפני שבועות אחדים בערוץ 7: "בעקבות עתירה שבה נדרשה המדינה לפנות את כלל המבנים במאחז ”נתיב האבות”, ניתן פסק דין לפיו יש לפנות חלקי מבנים שאינם באדמות מדינה, ובכללם פרגולה ואנדרטה. ככל שלא יפונו מבנים אלו עצמאית, חלה חובה על הרשויות לפנותם בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו בפסק הדין".