בנט נגד בית המשפט העליון

יו"ר הבית היהודי יוצא נגד החלטת בג"ץ לעצור את מינוי הרב הצבאי הראשי עד שיבהיר את עמדותיו בסוגיות שונות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ' בחשון תשע"ז

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: הלל מאיר

יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט התייחס אחר הצהריים להחלטת בג"ץ לעצור את מינויו של אלוף משנה אייל קרים לרב הצבאי הראשי עד שיבהיר את עמדותיו.

"שופטי בג"ץ החליטו שהם מבינים טוב יותר מהרמטכ״ל במינויי מפקדים. למען הסר ספק: בית המשפט לא ממנה רמטכ"ל, לא ממנה שר ביטחון ולא ממנה רב צבאי שאושר ע"י הרמטכ"ל. תפקידו לשפוט על פי החוק שמחוקקת הכנסת", אמר בנט.

נזכיר כי בצהריים קיבלו שופטי בג"ץ את טענת העותרות, לפיהן מאמירותיו של קרים "עולה שנאת נשים יוקדת, הומופוביה וחוסר סבלנות משווע כלפי זרים".

במהלך הדיון אמרו השופטים, "רב ראשי בצה"ל הוא דמות ערכית ומוסרית. לא יכול להיות שדברים כאלה מזעזעים יעברו מבלי לקבל הבהרה. האם הרב עומד מאחוריהם גם היום?". השופט סלים ג'ובראן אמר כי "הדברים שנאמרו מזעזעים בלשון המעטה", ושאל: "איפה בהלכה כתוב שמותר לאנוס נשים?".

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, הוסיפה כי יש לקבל תשובות מקרים עצמו, "לא במכתבים ולא בהסברים בעל פה, אלא בתצהיר. מה היתה עמדתו אז, מה עמדתו היום, באם הוא חזר בו".

ח"כ מיכל רוזין, שהיתה בין מגישות העתירה, אמרה בתגובה, "ניצחנו הבוקר את קולות ‏השוביניזם והגזענות. זו אמירה ערכית ומסר מוסרי חשוב לצה"ל ולחיילות והחיילים המשרתים בו. רב ראשי צבאי הוא דמות שמסמלת ערכיות ומוסר ולא יכול להחזיק בדעות גזעניות שוביניסטיות ופוגעניות".

עותרת נוספת, ח"כ תמר זנדברג, אמרה כי "אדם שמטיף לאונס לא יכול להיות הרב הצבאי הראשי. יום לפני היום הבינלאומי למניעת אלימות כלפי נשים, בג"ץ שלח מסר חשוב לנשים בישראל ולחברה הישראלית כולה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר כי מדובר בהחלטה שערורייתית ודורסנית, "הרב קרים, פוסק את פסיקותיו ההלכתיות על בסיס ידענותו ולימודיו ההלכתיים. הרב ורק הרב יקבע את עמדתו ההלכתית וכל דרישה לשינוי עמדה הלכתית כתנאי להתמנות לתפקיד זהו בולשיבזם שלא ראוי במדינה דמוקרטית. האקטביזם השחצני והחזירי הזה חייב להיפסק. אם בג"ץ לא ירסן את עצמו נאלץ אנחנו לעשות את זה".