צה"ל ביטל את טקס המינוי של הרב קרים

בצבא מסבירים כי הוחלט שלא לקיים ביום רביעי את הטקס המתוכנן ותולים זאת בהחלטת בג"ץ לעכב את מינויו.

ערוץ 7 , כ' בחשון תשע"ז

בצה"ל החליטו לבטל את טקס כניסתו לתפקיד של הרב הראשי לצה"ל המיועד, אל"מ הרב אייל קרים, בעקבות החלטות בג"ץ לעכב את המינוי.

הטקס היה אמור להתקיים השבוע ביום רביעי - ונדחה למועד בלתי ידוע.

בצבא הסבירו הערב (שני) כי "בהתאם להחלטת בית המשפט והמשך הדיון בעתירה, נדחה בשלב זה טקס חילופי הרב הצבאי הראשי. מועד חדש ייקבע בהמשך".

מוקדם יותר אמרו מקורבי הרב כי "הרב איל קרים חיווה את דעתו ביחס לשאלות שהופנו אליו לפני כ-14 שנים בהיותו רב ואזרח. תשובותיו ניתנו בהקשר הלכתי, והניסיון להוציא את דבריו מהקשרם המקורי הוא ניסיון למחוק עמדות יסוד בתנ"ך ובהלכה היהודית".

הם הוסיפו כי "הרב קרים הבהיר בצורה מפורשת - פעמים רבות - שישנן הלכות שאינן נוהגות או מצויות בזמן הזה, בדומה לדברי חכמים בעניין "עין תחת עין". הרב הבהיר שאונס הינה פעולה פסולה שאיננה מותרת".

לדברי המקורבים, "לפני מספר חודשים נפגש הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי אייזנקוט, עם הרב קרים, שמע את עמדתו בסוגיות אלו ואישרר את מינויו לתפקיד הרב הראשי לצה"ל. הרב קרים הוא לוחם ומפקד רב-זכויות ביחידות העילית של צבא ההגנה לישראל. הרב מכיר בשונות ובמגוון הקיים בין חיילי צה"ל, ובתרומה החשובה של כל חייל וחיילת המשרתים בצה"ל, ללא קשר לנטייתו המינית או לעדה והלאום אליו הוא משתייך, אהבת ישראל היא נר לרגליו, וברוח זו הוא מתכוון למלא את תפקידו".

כזכור, בצהריים קיבלו שופטי בג"ץ את טענת העותרות - הח"כיות ממרצ - ועיכבו את המינוי. במהלך הדיון אמרו השופטים, "רב ראשי בצה"ל הוא דמות ערכית ומוסרית. לא יכול להיות שדברים כאלה מזעזעים יעברו מבלי לקבל הבהרה. האם הרב עומד מאחוריהם גם היום?". השופט סלים ג'ובראן אמר כי "הדברים שנאמרו מזעזעים בלשון המעטה", ושאל: "איפה בהלכה כתוב שמותר לאנוס נשים?".

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, הוסיפה כי יש לקבל תשובות מקרים עצמו, "לא במכתבים ולא בהסברים בעל פה, אלא בתצהיר. מה היתה עמדתו אז, מה עמדתו היום, באם הוא חזר בו".