"קרוב שלי התאבד בשל גירושים"

גליק במליאת הכנסת: "הגיע הזמן להיות מודעים למצב החירום של גברים שנמצאים בתהליך גירושים". ביום ד': הצבעה על ביטול חזקת הגיל הרך.

גיל רונן , כ"א בחשון תשע"ז

ח"כ יהודה גליק (ליכוד) הקדיש אמש (שני) נאום בן שלוש דקות למצוקת האבות הגרושים ותופעת ההתאבדויות בקרב אוכלוסיה זו.

"קרוב משפחה שלי התאבד לפני שלושה חודשים מאותו מצב בדיוק", סיפר גליק מעל במת הכנסת. "שלושה ילדים, שנה אחרי גירושים. שבוע שעבר התאבד בחור מחיפה, ועוד ועוד ועוד ועוד. נדמה לי שהגיע הזמן להיות מודעים למצב החירום של גברים שנמצאים בתהליך גירושים".

"מדובר במאות אנשים שנהרגים, חודש אחר חודש", אמר גליק בסערת נפש. "גברים גרושים מתאבדים פי שבעה מנשואים".

הוא הקריא קטעים מכתבתה של יפעת גליק ב"ידיעות אחרונות", שכללה את מכתבו האחרון של חנן דדון ז"ל, מי שהיה דובר מרחב נגב של מד"א ואיש מילואים ביחידה 669. "היום הבנתי שאין ערך לחיים שלי", הקריא ממכתבו של דדון. "הגירושים יביאו אותי לפת לחם. איך אשאר עם חובות ואשלם מזונות של 14,000 שקל בחודש? איך אעבוד בשתי עבודות ולא אוכל להסתכל על הילדים שלי בעיניים?".

"אני אמור להתחיל בדרך חדשה בחיים, להתחיל ב-15 לחודש תהליך הכשרה", המשיך והקריא את המכתב. "מה הטעם... אם בסופו של דבר לא יהיה לחם ומרגרינה ואגור אצל אבא שלי?".

ביום ד': הצבעה על ביטול חזקת הגיל הרך

עצם העלאת הנושא עוררה את זעמה של ח"כ רחל עזריה (כולנו) שקטעה בצעקות רמות את דבריו של ח"כ גליק. "מה זה הדבר הזה? לא מתאים לך", נזפה בו. "תתנסח בצורה שהולמת את המציאות".

"לא מתאים לי לדבר על אנשים במצוקה?" הטיח בה גליק. "אני מדבר על אנשים במצוקה שלפי הנתונים הרשמיים של מדינת ישראל למעלה מ-100 מתאבדים לשנה".

ח"כ גליק ציין כי הצעתו לקיים דיון מהיר בוועדת העבודה, רווחה והבריאות של הכנסת בנושא התאבדויות הגרושים נדחה בצהריים ע"י נשיאות הכנסת. לערוץ 7 נודע כי להצעה לא הצטרפו חברי כנסת מסיעות אחרות, מה שהפחית מאוד את סיכוייה להתקבל.

ביום רביעי צפויה לעלות להצבעה טרומית הצעת חוק של חה"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ויואב קיש (ליכוד) לביטול חזקת הגיל הרך. לא מדובר בהצעת חוק "הורים וילדיהם" הבעייתית, שכללה גם סעיפים המעצימים את העובדות הסוציאליות על פני כלל ההורים, אלא החוק ממוקד וכל תכליתו ביטול העדפתן הנוכחית של אמהות על פני אבות בגירושין, בנוגע למשמורת על ילדים מתחת לגיל שש.