לא לנטוש, לקחת את ההגה!

בימים האחרונים עלו קריאות לנטוש את רשת הפייסבוק עקב מדיניות החסימות שלה. אסף פאסי, מנכ"ל "פאסי.קראוס דיגיטל" מציע דרך מעט שונה.

אסף פאסי , כ"א בחשון תשע"ז

פייסבוק
פייסבוק
צילום: אייסטוק

לפני כשנה, במסגרת עבודתנו כחברת דיגיטל עם ארגון "שורת הדין", החלטנו להסיר את הכפפות מול חברת פייסבוק וערכנו את "ניסוי ההסתה הגדול".

ביום שני ה-28.12.2015, פתחנו שני עמודי פייסבוק זהים בעלי אג'נדה מסיתה - שניהם זהים ברוע הנובע מהם למעט הבדל אחד מהותי ביניהם: עמוד אחד הסית נגד יהודים והשני הסית נגד מוסלמים. בזמן זהה הגשנו תלונות בפייסבוק נגד שני הדפים וחיכינו לתגובה.

תוך דקות היא הגיעה - פייסבוק הסירו מיידית את הדף האנטי מוסלמי. לעומתו, הדף האנטי ישראלי נשאר ברשת עוד ימים ארוכים. בתגובה לתלונתנו על הדף הגיבו בפייסבוק שהדף עונה על הקריטריונים שלהם ואינו מסית... בסופו של דבר, הדף ירד מהאוויר רק לאחר שהסיפור התפרסם.

הניסוי הזה עשה רעש בינלאומי, ויחד עם פעילויות נוספות הוא הוביל בסופו של דבר להורדת מאות דפים מסיתים מרחבי הרשת.

***

בימים האחרונים החלה מעין "תסיסה" בקרב קהילת גולשי פייסבוק הישראלית. זאת בעקבות חסימת אנשים מרכזיים ברשת, "אושיות פייסבוק", לרוב על לא עוול בכפם.

החסימה הזו אכן מעצבנת מאוד. בטח למי שנחסם. אבל הפתרון שמנסים להציע לה ברשת משחק לחלוטין בדיוק לידיים של פייסבוק:- פוסטים בפייסבוק המבשרים על עזיבה של כמה מתותחי האזור לטובת האח הקטנטן טוויטר. ברשת החברתית לא יכלו לחלום על עולם טוב יותר.

למה? בשביל זה אנסה להסביר בכמה מילים איך עובדת הרשת הזו. פייסבוק לא לוקחת כסף מהמשתמשים הפרטיים שמכלים בה שעות ארוכות בכל יום, להלן "פרופילים". הם למעשה מסתובבים בה כמו בקניון גדול ומפואר. נכנסים לחנויות יפות וגדולות, נהנים מהמזגן ומשירותים שונים ללא תשלום ואפילו מחיי חברה תוססים עם כאלה שהם פוגשים בקניון הזה.

מי שמממן את השהות הזו הן החברות, להלן ה"דפים". ישנם אומנם דפים שנמצאים בקניון ללא מימון אך החשיפה שלהם קטנה מאוד בד"כ ורובם בסופו של דבר ממנים את עצמם ברגעים כאלה ואחרים (למשל, דפי הפוליטיקאים שלא ממומנים במהלך תקופת הקדנציה בכנסת אך מתעוררים לחיים עם המון כסף לקראת הבחירות).

אחד הדברים שפייסבוק הכי לא אוהבים בתוך ה"קניון" שלהם זה הצלחות לא ממומנות. ניחשתם נכון- דפים שמצליחים ללא תשלום, ובעיקר פרופילים שמגיעים לחשיפה מטורפת בלי לשים שקל. כך נפל הדף של "סטטוסים מצייצים" ונקברה לה ברגע תהילת עולם.

כך עלולים ליפול עשרות "אושיות פייסבוק" עם זעקות על אי צדק ועוול שיבלעו בן לילה ו"יפנו" את הפיד וההתעסקות של עוקביהם לטובת עוד פרסומות ממומנות או אפילו פרופילים קטנים שנותנים תחושה חברתית למבלים בקניון.

הפתרון להתנהלות המקוממת של פייסבוק הוא לא לנטוש אותה. מדובר ברשת החברתית הגדולה בעולם בכלל ובישראל בפרט (ובאחוזים גדולים יותר ביחס לרוב העולם המערבי). לעבור כמחאה לרשתות שגודלן אינו מתקרב לעשירית מגודלה של פייסבוק – לא משפיע על אף אחד. בטח לא על פייסבוק והאינטרסים שלה.

הפתרון הוא להישאר. להילחם במדיניות הזו ככל האפשר בתוך הכללים (אם הדבר אפשרי אפילו בחקיקה) ולנסות להשתמש בפלטפורמה המיוחדת הזו בדרך יצירתית כדי להשתמש בכוחות וביכולות שלה לטובת שינוי אמיתי ברשת החברתית ומחוצה לה.

אושיות הפייסבוק שנחסמו כעת הם ללא ספק סוכני שינוי אדירים שאת כוחם גילתה לעולם הרשת. אם יעזבו אותה, רובם פשוט ייעלמו.

פתחתי בסיפור של "ניסוי ההסתה הגדול" כדי לתת כיון שלענ"ד הוא הנכון. אינני מדבר על הורדת ראש וכניעה. אני מדבר על משחק חכם ברשת שללא ספק הכוח שלה גדול ממשחקי היעלבות ונטישה.

אסף פאסי הוא שותף ובעלים בחברת הדיגיטל "פאסי.קראוס"

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il