המטרה: למנוע התנגשות בין מטוסים צבאיים ואזרחיים
המטרה: למנוע התנגשות בין מטוסים צבאיים ואזרחיים צילום: התעשייה האוירית

התעשייה האווירית הציגה היום (שלישי) מערכת ראשונה מסוגה בעולם, למניעת התנגשויות בין כלי טייס צבאיים לאזרחיים.

המערכת מציעה פתרון ייחודי לתעופה הצבאית, המספק התראת התנגשות בין מטוסי קרב של חילות האוויר לכלי טייס אזרחיים, כמענה לצורך הולך וגובר בעולם התעופה כיום.

היא מותאמת למטוסי קרב, כולל מטוסים מדור 4 ו-5, מטוסי אימון, מסוקי קרב ומלטי"ם, וניתנת להתקנה באינטגרציה קלה ומהירה. המערכת נבחנה בהצלחה על ידי חיל אוויר מוביל בעולם.

יעקב גליפת, מנהל מפעל מל"מ של התעשייה האווירית מסביר כי "הצפיפות הגוברת במרחב האווירי וחוסר ההתאמה של מערכות התעופה האזרחיות למערכות הצבאיות, מחייבת פתרון למניעת התנגשויות בין מטוסים צבאיים לכלי טייס אזרחיים, הלוקח בחשבון את אופי הפעילות הצבאי והדרישות המבצעיות".

לדבריו, "המערכת החדשה הינה ייעודית, בעלת תועלת גבוהה ויכולת אינטגרציה מהירה, המאפשרת לטייס הצבאי לטוס בבטחה ולא לסכן את עצמו או את המטוסים הצבאיים והאזרחיים האחרים שבקרבתו, הן בפעילות אימון והן בפעילות מבצעית".

כיצד זה פועל? המערכת בונה תמונה אווירית באמצעות קליטה וחקירה של המערכות המוזכרות. תוך פענוח נתוני הטיסה והנתיבים הצפויים של המטוסים, היא מחשבת אילו מטוסים צפויים להתנגש במטוס הקרב ומתריעה לטייס על מטוסים אלו. בין השאר, נלקחים בחשבון אופי הטיסה הייחודי של מטוס הקרב ויכולות התמרון שלו, השונה מאוד משל כלי טייס אזרחיים, ובהתאם מתריעה בעת הצורך.