"הרחבה הרפורמית הוקמה בניגוד לחוק"

ועדת החינוך של הכנסת קיימה דיון מקיף בנושא הקמת רחבת התפילה הרפורמית בכותל, במהלכו נחשפו אי סדרים בהקמת הבמה הקיימת.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"א בחשון תשע"ז

ועדת החינוך בראשות ח"כ יעקב מרגי, קיימה הבוקר (שלישי) דיון בעקבות פנייתה של ד"ר אילת מזר, לפיה בניית רחבת התפילה הרפורמית בכותל פגעה בארכיאולוגיה ובעתיקות בעיר העתיקה.

הוועדה שמעה מהמשתתפים בדיון שבקטע הדרומי של הכותל המערבי, מתחת לקשת רובינסון, בו מוקמת כיום רחבת התפילה הזמנית – עזרת ישראל, נתגלו ממצאים ארכיאולוגיים ייחודיים שאין שני להם בעולם.

לדברי ד"ר אילת מזר זהו המקום היחיד בו ניתן לראות את ההרס והחורבן של הבית השני. עוד עלה בדיון כי רחבת התפילה הזמנית שנבנתה לפני כשלוש שנים, נבנתה ללא ההיתרים הנדרשים.

רשות העתיקות הבהירה שתפקיד הרשות הוא למצוא את האיזון הנכון בין שמירה על העבר והערכים הארכיאולוגיים ובין מתן פתרון לצרכי הפיתוח של המדינה ולכן הסכימה לבניית הרחבה הזמנית. לדברי מנכ"ל רשות העתיקות ישראל חסון, "אין ולא תהיה פגיעה בממצאים הארכיאולוגיים".

ד"ר מזר טענה מנגד, "מדובר באזור היחיד ממנו אנחנו יכולים לראות את הכותל במלוא הדרו ואת החורבן שהתרחש בימי בית שני. האתר בעל חשיבות עליונה ועלינו לתת לו את הכבוד הראוי לו ולא להסתירו באמצעות במה המיועדת לאירועים חברתיים".

לדבריה הצטרפו גם הארכיאולוג מאיר בן דור שאמר, "המקום הזה חייב להישאר פתוח בלי שום בינוי מעליו, משום היותו חשוב ביותר", ופרופ' עמוס קלונר, מהמועצה לארכיאולוגיה שציין, "החשיבות של האתר היא בגדר סופרלטיב שאין כדוגמתו בירושלים ובארץ ישראל כולה".

בנימין סאסי, מנכ"ל החברה לפיתוח ירושלים אמר כי הבמה לא משמשת לכיבודים ולאירועים אלא לקיומם של טקסי בר מצווה ותפילה בלבד. הבמה יכולה להכיל עד כ- 450 אנשים והיא זמנית בלבד עד להקמת מבנה קבוע שבנייתו מעוכבת.

חברי הכנסת התייחסו לדברים. ח"כ אורן חזן טען, "הבמה מכוערת ומסכנת את האתר ואין לה שום היתר בניה. מה שאין לו היתר צריך לפרק אותו".

ח"כ יהודה גליק אמר בלהט, "אנחנו תמיד נמצאים במתח בין שני קווים מקבילים: הרצון לשמור על המורשת והערכים הארכיאולוגים ומצד שני, הרצון של מדינת ישראל להתפתח ולהתקדם. אני ממליץ שרשות העתיקות תהיה הגורם שיבנה את רחבת ישראל שנותנת מענה למאות אלפי יהודים מרחבי העולם, שאמנם אני חולק על דעתם, אבל דווקא במקום שיש בו עדות ארכיאולוגית על החורבן, אני חושב שזהו המקום לתיקון של אהבת חינם ומתן אפשרות לכל אדם שירצה בכך להתפלל על פי דרכו".

בדיון השתתפה גם ענת הופמן שאמרה כי נשות הכותל התנגדו תמיד לפתרון בקשת רובינסון.

בתום הדיון הגיעה הוועדה למסקנות הבאות: "מהדיון עלה שכל בעלי המקצוע בענף הארכיאולוגיה הרלוונטיים לדיון מציגים את דעתם בדבר עוצמת הפגיעה והחרדה לגורלו של הגן הארכיאולוגי במקום. הוועדה הגיעה למסקנה שהעבודות לבניית הבמה הנוכחית נעשו ללא היתרים מתאימים ובניגוד לחוק הארכיאולוגיה ולחוקי התכנון והבניה".

עוד נאמר במסקנות, "הוועדה קוראת למבקר המדינה לבחון את כל סוגיית ההתנהלות סביב קבלת ההחלטות להקמת הרחבה הנוכחית, שהביאו לפגיעה בחוק הארכיאולוגיה ובחוקי הבניה. הוועדה קוראת לתנועה הרפורמית ולארגון נשות הכותל, לדחות על הסף, כל פתרון שיהווה הפרה בוטה של חוק הארכיאולוגיה וחוקי הבניה. הוועדה מצטרפת לקריאתה של רשות העתיקות למצוא את האיזון בין שימור הארכיאולוגיה וממצאים מהעבר ובין פיתוח נדרש של המדינה, תוך שמירה על חוקי המדינה".