ח"כ גואטה: לא להתסיס את אחינו הערבים

ח"כ יגאל גואטה מש"ס מתנגד לחוק נגד רעש המואזין. "יש היום חוק למניעת רעשים כך שהחוק המוצע מיותר. צריך להגיע להבנות בהידברות".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ב בחשון תשע"ז

יגאל גואטה
יגאל גואטה
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ח"כ יגאל גואטה (ש"ס) התייחס הבוקר (רביעי) לחוק המואזין ולהחלטת בג"ץ לעכב את מינויו של הרב אייל קרים לרב הראשי לצה''ל.

נזכיר כי שר הבריאות יעקב ליצמן הסיר אתמול את הערר שהגיש על חוק המואזין בתמורה להחרגה שתוכנס לחוק, כך שיהיה אפשרי להפעיל את הצופרים המכריזים על כניסת השבת מידי יום שישי.

"אני חושב שהחוק בעייתי", אמר גואטה בראיון לרדיו קול חי. ''מצד אחד, אין ספק שקודם כל, טובת התושבים צריכה להיות אל מול עינינו ויש למנוע רעשים שיפריעו את מנוחתם אך בד בבד צריך לפתור זאת בהידברות בלא להתסיס את אחינו הערבים".

לדבריו החוק מיותר מאחר וקיים כבר חוק בנושא. "יש היום חוק למניעת רעשים כך שהחוק המוצע מיותר. הוא לא עוזר בכלום. צריך להגיע להבנות בהידברות. פנו אלי כמה ח"כים ערבים והציעו שנגיע להבנות בהידברות. בסופו של דבר הרעש הזה מפריע גם לילד הערבי", הסביר.

"ההחרגה של ליצמן היא עד 23:00. מה נעשה בסליחות? אולי בגלל שאצלם (האשכנזים - ע.ב.) זה רק שבוע, זה לא מפריע להם", עקץ גואטה והזכיר כי בני עדות המזרח אומרים סליחות במשך ארבעים יום.

בנוגע לסוגיית הרב הצבאי הראשי הנבחר, הרב אייל קרים, אומר גואטה "חופש הביטוי נפגע כשסותמים פיות של אנשים. כשזה נוח אומרים לא לסתום וכשלא נח אומרים לסתום. מה שהוא אמר למיטב הבנתי, זה הלכתי. אז מה רוצים שאיש שתפקידו הוא הלכתי, לא יועץ אלא איש הלכה, שיגיד הפוך מההלכה?

"פתאום אין חופש ביטוי ואין כלום. הכל נמוג. לא יכול להיות שרב יגיד משהו הלכתי ויסתמו לו את הפה", תקף.

גואטה סיפר "אני הגשתי הצעת חוק שתחייב נציגות של שופטים מזרחיים בבג"ץ. אני מאד מקווה שבפעם הזו ישכילו להבין שחייבים להיות מזרחיים בביהמ"ש העליון. בג"ץ צריך להיות ראי של החברה בישראל ומשכך לא יכול להיות שחוק ייצוג לערבים יש, וזה בסדר, אבל לחרדים ומזרחיים אין ייצוג".