גילה גמליאל
גילה גמליאל Photo by Marc Israel Sellem/POOL/FLASH90

לקראת יום ציון יציאת וגירוש יהודי ארצות ערב ואיראן, תעלה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, בישיבת הממשלה הקרובה הצעת מחליטים להקמת מרכז תיעוד מורשת יהדות המזרח.

בראיון לערוץ 7 היא מספרת על המיזם וחשיבותו. "הצורך בהקמת המרכז", מסבירה השרה, "נובע מחוסר היכרות עמוק של החברה הישראלית במאורעות שפקדו את יהודי ארצות המזרח ואיראן. הציבור הישראלי אינו מודע לכך שהיו פליטים יהודים, שכן סיפורם לא סופר".

לדבריה, יהודים אלה גורשו או הוצאו מארצותיהם בלית ברירה וקודם המועד שתכננו, תוך שהם נאלצים להותיר מאחוריהם נדל"ן ורכוש ותוך שהם עוברים פרעות והתנכלויות. "הנושאים הללו לא מספיק ידועים בחברה הישראלית", היא אומרת.

לצורך הקמתו של המרכז החדש הקצה משרדה של גמליאל עשרה מיליון שקלים שעיקרם נועד לתיעוד סיפורם של מי שעדיין חיים בינינו ויכולים לספר את הקורות אותם ואת קהילותיהם. "אין כמעט תיעוד. זה נכס צאן ברזל שחסר מאוד, ואנחנו רוצים לשמוע על המנהיגים, התרבות, ההווי, השגרה והעלייה לארץ ישראל".

לדבריה, לאחר תיעוד מצולם של העדויות, תיעוד בסגנון פרויקט הענק של בימאי הקולנוע סטיבן שפילברג, יהפכו עדויות אלה למקור מידע עבור חוקרים שיכתבו דוקטורטים בתחום זה ומטבע הדברים כל דוקטורט יניב מאמרים וספרים סביבו, ואלה יחזקו את ההיכרות הישראלית עם מורשת יהדות המזרח, מעבר להיות חומר זה בסיס לימודי עבור תכניות לימוד לבתי הספר ומוסדות החינוך.

"הרבה אנשי לא יודעים מהו הפרהוד. אנשים מצאו את עצמם בפרעות בטבח ופרעות", אומרת השרה הקובעת כי המהלך אותו היא מקדמת הוא בגדר צדק היסטורי לא רק עבור אותם שסיפורם הושכח ונשכח, אלא עבור החברה הישראלית כולה שתקבל מבט כולל על הפסיפס השלם המרכיב אותה.

לדברי גמליאל מדובר בתוספת משלימה ליישומן של מסקנות ועדת ביטון. היא מזכירה את ההחלטה שהתקבלה בשנה שעברה בישיבת הממשלה להכללת לימודי חובה בתחום זה של יהדות המזרח, כמו כן קודם פרס ראש הממשלה בתחום זה "והזוכים יפורסמו בקרוב", היא מבטיחה, ומכאן ואילך מתווסף גם הפן החדש של תיעוד הביוגרפיות האישיות שיעניק היקף מחודש לתמונה המלאה של ההיסטוריה הישראלית והיהודית של הדורות האחרונים.

לעיסוק בפרשת יהודי המזרח יש גם השלכות מדיניות רחבות יותר. השרה גמליאל מזכירה את החוק שנקבע ועל פיו בכל מו"מ שיעסוק בפליטים הפלשתיניים תחויב העלאתו לסדר היום של נושא הפליטות היהודית מארצות המזרח ואיראן. לדבריה גם אם כיום קשה לראות באופק גורם מדיני ערבי שיפצה על הרכוש שנגזל, הרי שיש לזכור כי קיימת דינאמיות משתנה בעולם ואין לצפות את העתיד אך יש להיערך אליו עם אמדן כלכלי שיהיה מוכר בזירה הבינלאומית לקראת המהלכים המדיניים העתידיים.

עוד נשאלה השרה גמליאל אם לא הגיעה השעה לחדול מהשיח הנעים, השיח שאינו מחפש אשמים בהשתקת מורשת יהודי המזרח, ולהתחיל לומר את הדברים בגלוי, להצביע על האחראים ולהסביר את מניעיהם, ואולי רק אז יוכל לבוא מזור אמיתי למציאות הקיימת. גמליאל דוחה את הדברים ואומרת כי היא "דבקה בכך שיצירת שוויון צריך לעשות בנועם ולא בחיפוש אשמים. ההיפך הוא הנכון. צריכים להתגייס מכל העדות למחקר הזה. זה פרק מתוך סיפור שלם. פחות חשוב לחפש למה ומדוע".

לדבריה ככל שהיא נכנסת יותר ויותר לעובי הקורה של ההיסטוריה והמורשת המזרחית היא מבינה שהעולם כולו צריך להכיר את הסיפור הזה, לדעת מניין הגענו לארץ ולזהות את היופי שבעשייה ובהגעה ארצה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו