אל"מ במיל' הרב משה הגר
אל"מ במיל' הרב משה הגר צילום: מרים אמיתי

אל"מ במיל' הרב משה הגר, ראש המכינה הקדם צבאית יתיר, מזהיר מההשלכות של שילוב בנות בחיל השריון.

"אני מקווה שהשמועה אינה נכונה אבל אם כן אני מתנגד לשילוב בנות לוחמות בשריון ובחי"ר כי צבא צריך לנצח ובמדינה שלנו כמו ברוב הצבאות מנצחים עם גברים. זה מאז ימות עולם. כנראה שיש מי שחושבים שבנות יכולות להיות לוחמות. זה נכון במצבים מסוימים אצל בנות מסוימות אבל זה לא נכון בכללי״.

לדברי הרב הגר, ״בנות בטנקים יפגעו בלכידות היחידה. יש להן מגבלות פיזיות, הן לא יכולות להרים משאות כבדים ואם נורא רוצים אפשר לעשות פיילוט של פלוגת בנות בשריון כדי לבדוק את זה. צריך להבין שבת אולי יכולה להיות טייסת אבל יש הבדל בין לחימה יחידה ללחימה של פלוגה שצריכה לעבוד בצורה מלוכדת".

הוא מזהיר ששילוב הבנות בשריון יפגע ביוקרה של החיל ויפחית את כמות המתגייסים, "המציאות הוכיחה שבכל היחידות שהפכו למעורבות הייתה ירידה באחוזי הגיוס של הבנים, כך קרה בגדוד קרקל לדוגמה, הביקוש ליחידות עם בנות יורד. ברגע שיחידה הופכת למעורבת סף הדרישות נמוך יותר יש יותר הקלות וזה נחשב מכובד פחות לגברים. זאת המציאות.

״היום יש עלייה בביקוש לשריון אז אני לא מבין האם רוצים להוריד את זה? אני ממש תמה. בחיל השריון אסור לשחק או לקחת סיכונים. זה חיל שמכריע מלחמות. זה חוסר אחריות. עוד לא ראיתי איזה מאמן של קבוצה ולא משנה אם הפועל תל אביב או בית"ר ירושלים שייקח בחורה לנבחרת שלהם ושם זה משחק כאן זה חיים של מדינה שלמה".

הרב הגר מתייחס גם לפקודת השילוב החדשה, "אנחנו נכנסים לדיונים משותפים - ישיבות ההסדר, המכינות והמדרשות, כי כולם מרגישים שיש כאן נסיגה משמעותית מפקודת השילוב הראוי של 2007 לפקודת השירות המשותף שנכתבה השנה״.

לדבריו הפקודה החדשה פוגעת ביכולת של החייל הדתי להשתלב בצבא. ״אנחנו כציונות דתית יש לנו אחריות וכנראה שיש אחרים שזה חשוב פחות להם, לכן אנחנו מנסים להשפיע על הפיקוד הבכיר בצה"ל ואני מקווה שהרמטכ"ל וראש אכ"א יבינו את הבעייתיות".