בית הדין הצבאי ביטל צו מנהלי ליהודי

בית הדין הצבאי לערעורים ביטל צו מנהלי שניתן לתושב השומרון וקבע כי "פעולות מחאה אינן מצדיקות שימוש באמצעי מנהלי דרקוני"

ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשע"ז

בית הדין הצבאי ביטל צו מנהלי ליהודי-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: iStock

בצעד כמעט חסר תקדים ביטל בית הדין לערעורים צו הרחקה מנהלי שהוציא אלוף פיקוד המרכז כנגד יוסף פריסמן, צעיר יהודי תושב השומרון, אשר קבע כי הוא יורחק מיהודה ושומרון לשלושה חודשים, וזאת לאחר כשנה בה שהה בהרחקה מנהלית.

נשיא בית הדין לערעורים אל"מ נתנאל בנישו, קיבל את טענותיו של עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו אשר ייצג את פריסמן ועתר נגד הצו, וקבע כי אין ראיות מנהליות המצדיקות צעד דרקוני זה, וכי מהמידע שהוצג לו עולה כי פריסמן לא דוגל באלימות כאידיאולוגיה, מעורב בעיקר בפעילות מחאה לגיטימית, וכי גם אם בעבר הרחוק נטען שהיה מעורב במספר אירועים אלימים, הרי שהם אינם לא בתדירות וברף שמצדיק צו מנהלי.

בארגון חוננו מציינים כי מדובר בהחלטה היסטורית, וכי המקרה האחרון בו ביטל בית הדין צו מנהלי לתושב יהודי היתה לפני כ-11 שנה אז נקבע כי אלוף הפיקוד הוציא צו מנהלי כנגד אדם שנחשד במעשים פליליים ולא לאומניים.

עו"ד יאדו טען בערעור כי הצו ניתן לפריסמן רק בשל פעולות המחאה אותן הוא מארגן, במרבית המקרים באישור המשטרה, מול בתיהם של אישי ציבור ובהם אלוף הפיקוד רוני נומה החתום על הצו. השופט קבע כי אכן "מצויה בחומר החסוי התייחסות רבה לפעולות מחאה אותן יזם והוביל המערער", אך ציין כי פעולות אלו לא עמדו לדברי פיקוד המרכז בבסיס הצו. יחד עם זאת קובע השופט בנישו כי "במישור העקרוני פעולות מחאה מהסוג האמור אינן מצדיקות, ככלל, שימוש באמצעי מנהלי דרקוני, דוגמת הצו הנוכחי".

השופט הוסיף עוד כי "בחינת עניינו של המערער מביאה אותי למסקנה שלא התקיימו התנאים הדרושים להארכת המגבלות...אכן גם אם המערער היה מעורב בעבר במעשים אלימים מסוימים, לא מצאתי באותם מעשים מאפייני חומרה המצדיקים הטלת הגבלות מנהליות, בוודאי לא הגבלה מתמשכת על פני למעלה משנה".

עוד קבע השופט כי פריסמן "איננו אדם המשתייך להתארגנות אלימה ואינו דוגל באלימות כאידיאולוגיה".

השופט בנישו אף קובע כי הגם שמעשי מחאה מסויימים עלולים להיות בעלי פוטנציאל של גלישה לאלימות, הרי שיש להבדיל בינם לבין אלימות יזומה המבוצעת כחלק מאידיאולוגיה כללית.

עוד הוסיף השופט וקבע כי מסקנותיו מקבלות חיזוק מהמידע שהוצג לו בנוגע להתנהלותו של פריסמן בחודשים האחרונים, מידע ש"אינו כולל מעשים או כוונות העשויות ללמד על סיכון בטחוני מהותי עכשווי".

עו"ד מנשה יאדו מסר בתגובה: "ההחלטה חושפת את השימוש שעושות רשויות הביטחון באמצעי החסוי של הצו המנהלי כדי לפגוע שלא כדין בפעילות מחאה ציבורית לגיטימית של המתיישבים. בימ"ש הזכיר היום לצבא כי הוא לא מעל החוק ותזכורת כזאת בהחלט היתה נדרשת. ההחלטה שמה לקלס את התהדרות הצבא ב"שיקולי ביטחון" כביכול כדי להוציא צווים מנהליים דרקונים וחושפת במערומיה את התנהלות רשות הביטחון שהוציאה צו ריק מתוכן. הפגיעה באזרחים ובמרקם החברתי והשלטוני בישראל צריכה להיעצר ואנו תקווה כי ההחלטה שניתנה היום תעזור בכך".

פריסמן עצמו מסר בתגובה, "ביטול הצו פותח לנו פתח להבין את הטשטוש וחוסר הזהות שקיים כבר שנים במדינת ישראל. בעוד פורעים ערבים מציתים ומשתוללים ברחבי הארץ ישנם גורמים מסויימים שבחרו להילחם במי שכל עיסוקו במחאה לגיטימית המעמידה על אמת את המציאות. אני מודה קודם כל לה' על החסד שעשה איתי ולכל ארגון חוננו המסייע לעצורים והמורחקים יום יום, ולכל מי שנרתם לעזור במחאה כנגד הצו".