אלשיך: הצתה מכוונת זה טרור

מפכ"ל המשטרה ביקר בישוב נווה צוף והעריך כי ככל שחלפו ימי גל השריפות אחוז ההצתות המכוונות היה גדול יותר.

יוני קמפינסקי, נווה צוף , כ"ו בחשון תשע"ז

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ביקר בצהריים (ראשון) בישוב נווה צוף שבבנימין אשר נפגע קשות בשריפה שפרצה בליל השבת האחרונה.

אלשיך התייחס לשאלה בכמה מקרים מדובר בהצתות מכוונות ואמר, "אני לא יודע להגיד בוודאות ואני לא רוצה להפריע למאמצי החקירה. אין ספק שמנקודת זמן מסוימת שהנושא עלה לכותרות זה הפך להיות 'גל' כי כל אחד ראה כמה קל, וגם הסברנו לכולם כמה זה פשוט - וגם את זה צריך לקחת בחשבון".

"אני מניח שבאירועים הראשונים יש לנו יותר אירועי רשלנות בתמהיל ובאירועים היותר מתקדמים זה כבר הכל הפך להצתות מכוונות", העריך אלשיך, "אבל אנחנו חוקרים את הכל בצורה מסודרת".

המפכ"ל הוסיף, "ברור לחלוטין שבאזורים שבשליטה פלסטינית יש קלות גדולה להגיע ליישוב הסמוך ולזרוק בקבוק תבערה ובזה זה נגמר. קשה יותר לפלסטיני להגיע לתוך מדינת ישראל, אבל זה לא שזה מאוד קשה, בסופו של דבר יש לנו שוהים בלתי חוקיים אינספור, אז יש מכל המגוון... אם הצתה היא הצתה מכוונת, אז בוודאי שהיא טרור".

"זה לא דבר חדש, אך הריכוז של כמה ימים עם מזג אוויר קיצוני שהופך את זה לקל יותר ונזק גדול - זה מה שחדש", הסביר המפכ"ל.

"אנחנו בעוד אחת מנקודות המבחן של כוחות ההצלה והביטחון. הצלחת אירוע זה בזכות החיבור בין כל השחקנים, שליטה ביחד. אין שום סיכוי באירוע של שניות ליצור תוצאה כזאת של הצלת חיים בלי שיתוף פעולה", ציין אלשיך.

לדבריו, "האתגר היה להוציא את האנשים בחיים. כל הסיטואציה של קבלת ההחלטות מהרגע הראשון וההמשך הייתה נכונה ועמדה במבחן. כנראה שיהיו לנו עוד אתגרים. הממשק והתרגול השוטף הביאו לתוצאה שבה אין נפגעים בנפש".