מקדימים התנדבות להצתה
מקדימים התנדבות להצתה צילום: STR פלאש 90

בשיחה עם ערוץ 7 סיפר מנכ"ל מדרשת 'בשבילנו', טוביה ברוקנר, על מיזם 'ערבות ואחריות' הקורא לכל אחד מאיתנו לקחת חלק במאמצי בלימת טרור ההצתות שאנחנו בעיצומו.

"אנחנו מפסיקים להגיב ומתחילים ליזום, פשוט שומרים על הבית והארץ. בלי הרבה שאלות, כל אחד במקום שלו וכל אחד שיכול ליידע היכן אפשר למקם מתנדבים שיוכלו להתריע על הצתה. כל אחד באזור שלו וכל אחד במקום שהוא יכול לסייע. וביחד בערבות הדדית נמנע את התלקחות ההצתות", אומר ברוקנר.

"יש לנו עם נהדר", הוא אומר ומספר כיצד התפשט הרעיון שיזם וצבר תאוצה בקרב עוד ועוד קהלים מכל רחבי הארץ, ואלה מבקשים לסייע בדרכים שונות.

"הרעיון פשוט הרבה יותר ממה שזה נשמע", הוא אומר ומספר על מלאכת "השידוך" שהוא מבצע בין ישובים ואזורים משם מגיעים דיווחים על חשש שאזור חורש יהפוך למוקד הצתה, לבין מתנדבים, צעירים ומבוגרים, המבקשים לחבור למיזם שהגה.

במקביל להודעותיהם של המבקשים סיוע, מתנקז אצל ברוקנר מידע על מתנדבים המבקשים להגיע כקבוצות ובבודדים, עם ציוד כזה או אחר, רכובים או רגליים, והוא מסייע לשבץ את המתנדבים בנקודות הרגישות המבקשות סיוע התראתי.

בדבריו מדגיש ברוקנר כי תיאום שכזה מתבצע אך ורק לאחר תיאום עם גורמי החירום וההצלה, בעיקר גורמי כיבוי האש, וזאת על מנת למנוע התנגשויות וחוסר תיאום העלול לעלות במחיר כבד. לשם כך, הוא מציין, נוצר קשר ראשוני עם רבש"ץ הישוב המבקש סיוע או עם דובר הישוב, מתבררת מהות הצורך בסיוע, אם בסיור רכוב על צירי תנועה, אם נסיעה ברכבי שטח באזורים מיוערים, אם בסיירים רגליים שיתריעו מהצתות וכיוצא באלה, ולאחר מכן הוא כאמור "משדך" בין הצדדים והמתנדבים יוצאים למשימות השונות.

כשנשאל אם ניתן לאפיין את המתנדבים אומר ברוקנר כי עם ישראל מתגייס למשימות ללא שיוך וללא מגדר, בודדים וקבוצות, מוסדות חינוך, צעירים ומבוגרים, ומסתבר שבהחלט יש לנו עם נהדר.