גימלת סיעוד לכל אזרח בודד מגיל 86

הממשלה אישרה את יזמת השר חיים כץ למתן גמלת סיעוד ללא מבחני תלות לכל אזרח ותיק מגיל 86 ומעלה, החי בגפו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו בחשון תשע"ז

אושר. השר חיים כץ
אושר. השר חיים כץ
צילום: Marc Israel Sellem פלאש 90

בישיבת הממשלה שנערכה היום בחיפה, ובברכת השרים וראש הממשלה בנימין נתניהו אושרה יוזמתו של שר העבודה והרווחה חיים כץ, שתקנה לכל אזרח ותיק בגיל 86 החי בגפו גמלת סיעוד ללא מבחני תלות.

היזמה הכלולה בתכנית "יחד" תכלול גם מספר ביקורים שבועיים קבועים בבית האזרח הוותיק, בהתאם לצורך, ומטרתם להפיג את תחושת הבדידות ולאפשר מעקב אחר תנאי מגוריו ואיכות חייו הבסיסית. משרד העבודה והרווחה יפעל להצטרפותם של מקבלי הבטחת הכנסה למערך המטפלים הייעודים לתכנית במטרה לשלבם במעגל התעסוקה.

מלשכת השר כץ נמסר כי עלות התכנית נאמדת ב-200 מליון שקלים בשנה.

כמו כן, במהלך הישיבה, סקר השר חיים כץ את פעילות משרדו בגל השריפות הנוכחי ודיווח על פינוי של עשרים ושתיים מסגרות רווחה ברחבי הארץ ששימשו ילדים ונוער, אנשים עם מוגבלות שכלית- התפתחותית, בתי אבות לקשישים, דירות לאוטיסטים והוסטל לנשים שסובלות מהתמכרויות.

השר כץ אמר, "בכוונתנו לספק לאלפי קשישים בודדים חברה, לוודא שהם לקחו את התרופות ושיש ארוחה חמה על שולחנם. התכנית תופעל על ידי עובדים בגילאי 50-60 שמתקשים להשתלב במעגל התעסוקה ומקבלים קצבת הבטחת הכנסה, כך נאפשר תמיכה קשיש ונספק פרנסה למקבלי הקצבאות באמצעות תרומה לקהילה״.

על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי, ברחבי הארץ מתגוררים כ- 13,600 אזרחים ותיקים מעל גיל 86 המתגוררים בגפם שאינם זכאים או שלא משתלמת להם גמלת סיעוד מכוח חוק הביטוח הלאומי.

עוד מציינים בלשכת השר כי "ההזדקנות כרוכה באירועים אובדנים ודילול מערך הקשרים החברתיים. כמו כן, המשאבים הפיזיים, הנפשיים ולעתים גם הכלכליים, העומדים לרשות האזרח הוותיק, מצומצמים יותר ומקשים עליו להתמודד באופן יעיל עם אירועים אלו ותחושת הבדידות המלווה אותו. תכנית 'יחד' תאפשר לשירותי הרווחה למפות את כלל הצרכים של האזרחים הוותיקים ולספק להם מענה וסיוע במימוש זכויות וזאת על מנת לאפשר את הזדקנותם בכבוד ולהבטיח את איכות חייהם ושמירה על עצמאותם האישית והתפקודית".

"תכנית 'יחד' תבוסס על תשתית ה"קהילה התומכת". כיום קיימות 250 קהילות תומכות שמפעיל משרד הרווחה ברחבי הארץ והן המספקות מענה ל- 50,000 אזרחים ותיקים החברים בהן, שירותי "אב בית" וכן שירותים של לחצן מצוקה, שירותים רפואיים, הזמנת רופא באמצעות מוקד המצוקה, פעילות חברתית ועוד".