לוויינים וישראלים (ועוד כמה) בדובאי

מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע מספר לערוץ 7 על הועידה בה השתתף בדובאי ובה נידונו שיתופי פעולה ותכנונים לשנים הקרובות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בחשון תשע"ז

לוויינים בדובאי
לוויינים בדובאי
צילום: רויטרס

משלחת מיוחדת של משרד המדע הישראלי השתתפה בשבוע שעבר בוועידת האו"ם לחלל בדובאי. על הועידה ומה שהיה בה שוחחנו עם אבי בלסברגר מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע.

בראשית הדברים נשאל בלסברגר עד כמה טבעית השתתפות של משלחת ישראלית בכירה בוועידה בדובאי, והשיב כי מאחר ומדובר בוועידה של האו"ם השתתפות כזו היא טבעית ומתבקשת. "האו"ם הוא המזמין ובכללי האו"ם נקבע שכל חברי הועדות של האו"ם יהיו נוכחים בוועידה וכך היה גם כאן".

על האווירה בה התקבלה המשלחת הישראלית בנסיכות אומר בלסברגר "התקבלנו בצורה חמה מאוד, הן על ידי המארחים, סוכות החלל של האמירויות, והן על ידי המשלחות האחרות של האו"ם. ישראל נחשבת מעצמה בתחום החלל וכך מתייחסים אלינו. מתייחסים אלינו בכבוד, לטכנולוגיות שאנחנו יכולים להציע ולפרויקטים שאנחנו מבצעים".

ממשיך בלסברגר ומספר על שיתופי הפעולה הנרחבים אותם מקיימת ישראל עם מקבילים במערב, בעיקר האמריקאים, הצרפתים, האיטלקים והגרמנים ומציין כי לפי שעה "אין שיתוף פעולה מעשי עם עמיתים מהמפרץ מעבר להחלפת דעות והשתתפות באותם אירועים של האו"ם".

על תוכנו של המפגש מספר בלסברגר ומציין כי מטרת המפגש היא הכנה למפגש המתוכנן להתקיים בעוד שנתיים בוינה. "האו"ם יחגוג אז חמישים שנה לייסוד ועדת החלל באו"ם ונערכים לקראת ועידה חגיגית ב-2018 בוינה ובה יכריזו על מדיניות לקראת שנת 2030, יעד כללי שמוצב הן באו"ם והן במדינות ה-OECD".

"המוטו הוא הצורך להגביר את שיתופי הפעולה ולהכניס מדינות נוספות לשיתופי הפעולה הבינלאומיים בתחום החלל. דובר על הסיוע של תחום החלל מבלי שתושבי כדור הארץ מודעים לכך בתחומי זיהומים, חקלאות, סביבה וכו' ואפשרויות הניטור מהחלל ושיתוף הפעולה מהאומות".

במפגש הציגה המשלחת הישראלית את מרכולתה המתוכננת לעתיד הקרוב. "הצגנו את החזון של סוכנות החלל לקראת הבאות. בהקשר הזה ציינו שסוכנות החלל הישראלית עובדת להרחבת שיתופי הפעולה הבינלאומיים והעמקת שיתופי הפעולה הקיימים, ציינו שאנחנו תומכים בתעשיות חדשות בתחום ותומכים בשיתוף פעולה בין האקדמיה והתעשייה והנושא האחרון הוא קהילה וחינוך. מבחינת נושאים ספציפיים ציינו את שיתוף פעולה עם הצרפתים שבמסגרתו ישוגר הלוויין 'ונוס' במהלך 2017, לוויין לניטור משאבי הארץ, וציינו, יחד עם האיטלקים, את הפרויקט המשותף שנמצא בשלבי הכנה בתחום חישה מרחוק".

ולמי שחושש שמא סודות כאלה ואחרים עשויים להיחשף במפגש שכזה עם נסיכויות המפרץ, מרגיע בלסברגר ומזכיר כי הסוכנות אותה הוא מנהל היא סוכנות חלל אזרחית וממילא הדברים ידועים ואינם מסווגים.

עוד נשאל בלסברגר מהו מעמדה של ישראל אל מול המתחרות מרחבי העולם שהולכות ומצטרפות למועדון המתרחב של מדינות בעלות יכולות חלל מפותחות. "ראשית, אנחנו עדיין בצמרת. זה שיש עוד ועוד מצטרפים למועדון, אז יש להם הרבה להתקדם".

בהתייחסו לכישלונות שנרשמו באחרונה ובראשם הכשל בשיגור 'עמוס 6' הוא מזכיר כי מדובר בכשל של המשגרים ולא של התעשייה הישראלית או של הלוויין הישראלי, ובאשר לשיקום ושיחזור הלוויין שהתפוצץ הוא אומר כי "כדי לבנות לווין תקשורת נוסף יידרשו מספר שנים, ובוודאי שהתכנונים עצמם לא ירדו לטמיון אלא רק החומרה שלצערנו התפוצצה".