יוקר תחליפי החלב: יש סיכוי לפיקוח?

ח"כ רחל עזריה: "אם כניסת שופרסל לא תוריד את המחירים צריך לעבור לפיקוח על המחירים".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ח בחשון תשע"ז

רחל עזריה
רחל עזריה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה היום (שלישי) בהצעת החוק של חברת הכנסת רחל עזריה לפיקוח על מחירי מוצרי מזון לתינוקות ובכללם תחליפי חלב אם, במסגרת הכנת הצעת החוק לקריאה ראשונה.

ח"כ עזריה ביקשה שלא לקיים היום הצבעה על ההצעה, ואמרה כי השוק לא מצליח להתפתח מעבר לשתי השחקניות המרכזיות (מטרנה וסימילאק), שהן רווחיות מאוד.

"שופרסל התחילה מהלך חשוב ואני רוצה לאפשר לה להמשיך בו, אבל אם לא יהיה שינוי בשוק במרכיב המחיר נגיע למצב של פיקוח מחירים", הסבירה. ''לא יכול להיות שבארץ המחירים יהיו הכי גבוהים בעולם, אנחנו מספר 2 לאחר איטליה ואצלנו יולדים הרבה יותר ולכן זה משמעותי מאוד".

יו"ר ועדת המחירים מאגף התקציבים באוצר, אמיר רשף, הודה כי יש ריכוזיות בשוק, אך אמר כי מאחר שוועדת המחירים ידעה שהולך להיכנס שחקן חדש לשוק היא החליטה שלא להכניס את המוצר לפיקוח.

"לפיקוח יש גם השפעות שליליות והוא יוצר חסמי כניסה, אבל אנחנו ממשיכים לעקוב. עדיף שהורדת המחירים תגיע בעזרת השחקן החדש וכוחות השוק, ולא על ידי הממשלה", אמר.

נציגת רשות ההגבלים העסקיים, עידית פרוים, אמרה גם היא כי הרשות תולה תקווה שתתפתח תחרות עם כניסת שופרסל, והוסיפה כי תחליפי החלב נחשבים ל"לוס לידר" שרשתות השיווק מוכרות במחיר הפסד.

"הקמעונאים יהיו הראשונים לשמוח מפיקוח על המחיר, והשאלה היא האם בסוף הרווח של הקמעונאים יגיע מכיסו של היצרן או הצרכן", הוסיפה.

ח"כ עזריה השיבה כי אין כוונה להטיל פיקוח שיעלה מחירים, אלא למצוא את הדרך איך כן להוריד מחירים. פרוים השיבה כי הרשות לא מתנגדת לפיקוח, אך סבורה כי לאור התקווה שתתפתח תחרות כדאי בשלב זה להמתין.

היועץ המשפטי של שופרסל, ערן מאירי, אמר כי בענף קיים דואופול של שתי חברות שמחזיקות 92% מנתח השוק, כשאחת מהן (מטרנה) מחזיקה מעל 50%. לדבריו בארה"ב משלמים על התחליפים 30% פחות ובגרמניה 62% פחות. "הרווח התפעולי של היצרניות בתחום הזה הוא כמעט 30%, כשבתחומים אחרים הוא כ-10%, אז ברור שיש משהו לא הגיוני. עד הכניסה שלנו כיבואנים הפסדנו הרבה והמהלך נועד לצמצם לנו הפסדים", אמר.

ח"כ רחל עזריה שבה ושאלה מה התוכנית של הממשלה להוריד מחירים. רשף אמר כי "נוצר רושם מוטעה שעמדת הממשלה היא לא לעשות כלום, זאת לא עמדת הממשלה. אנחנו מזהים ריכוזיות ויש שיח לגבי מה הכלי הנכון לטפל בזה".

הדיון הסתיים בדרישה מהרשות להגבלים עסקיים לבחון את המחירים ולהעביר לוועדה נתונים יותר מפורטים על השפעת התחרות על הענף, ולאחר מכן יקבע מועד נוסף לדיון בהצעות החוק לקראת הצבעה.