כוסה הכור הגרעיני בצ'רנוביל

כיפת ברזל ענקית הוצבה מעל הכור הגרעיני שהתפוצץ בשנת 1986, במטרה למנוע את המשך הדליפה הרדיואקטיבית שעדיין מזהמת את אירופה.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ח בחשון תשע"ז

כוסה הכור הגרעיני בצ'רנוביל -ערוץ 7
אטימת הכור
צילום: רויטרס

לאורך השנים שחלפו מאז התפוצץ הכור הגרעיני בצ'רנוביל בשנת 1986, מה שגרם לאסון האקולוגי החמור ביותר במאה העשרים, המשיך האזור סביב הכור לסבול מרמות גבוהות של זיהום רדיואקטיבי שנפלט מהכור.

היום (שלישי) השלימו השלטונות האוקראינים את אטימת הכור באופן סופי והציבו מעליו כיפת ברזל אטומה שאמורה למנוע את המשך הדליפה הרדיואקטיבית.

כיפת הברזל הענקית תוכננה על ידי חברות צרפתיות ונבנתה במשך 4 שנים. המבנה הראשון מסוגו בעולם שנבנה במיוחד עבור אטימת הכור הגרעיני הוא ברוחב של 275 מטרים ומתנשא לגובה של 108 מטרים, כאשר משקלו עומד על 36 אלף טונות.

עלות בנייתו הסתכמה ב 2.1 מיליארד יורו על פי נתונים שפירסם הבנק האירופי לשיקום ופיתוח, שגם לקח חלק במימון הפרוייקט. כיפת הברזל תהיה עמידה בפני רעידות אדמה ותנאי מזג אוויר קיצוניים, ועל פי מתכנני הפרוייקט היא אמורה להכיל את הקרינה שעדיין נפלטת מהכור ההרוס למשך מאה השנים הקרובות.

היא מכילה ציוד לניטור זיהום רדיואקטיבי ומערכות זיהוי וגילוי אש מתקדמות. בגלל גודלו היוצא דופן של המבנה ומורכבותו, החלו השלטונות האוקראיניים כבר לפני כשבועיים להסיע את כיפת הברזל כלפי הכור הגרעיני בצ'רנוביל על גבי מסועים מיוחדים, והיום היא הוצבה מעל הכור שהתפוצץ לפני שלושים שנה וגרם לזיהום רדיואקטיבי חמור בכל רחבי אירופה.

במקביל להצבת כיסוי הברזל, מתכוונים השלטונות האוקראינים לפרק את גג הבטון שכיסה את הכור הגרעיני ונהרס ברובו בפיצוץ העצום, וכן לרוקן את יתרת הדלק שעדיין נותרה בכור הגרעיני.

סרגיי פסקביץ' מהמכון האוקראיני לבטיחות תחנות כוח גרעיניות, סיפר "אבק רדיואקטיבי שנמצא בתוך המבנה עף החוצה דרך הסדקים בכיסוי הבטון שהתפורר לאורך השנים ועשוי לקרוס בתנאי מזג אויר קיצוניים. נתחיל את הפירוק שלו בשנת 2017".